ساماندهی مشاغل تهران: عده‌ای خیابان‌ها را با گردن‌کلفتی اجاره می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، از اجاره دادن خیابان‌های تهران توسط عده‌ای با «زور و گردن‌‌کلفتی» به عده‌‌ای دیگر خبر داد.

حمیدرضا تحصیلی، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل تهران، شنبه 15 فوریه 2020، به خبرگزاری ایلنا گفت که روند قیمت گذاری‌های غیرمتعارف کیوسک‌های مطبوعاتی ادامه دارد و عده‌ای خاص در بعضی از نقاط قیمتی را برای کیوسک‌های مطبوعاتی در فضای مجازی اعلام می‌کنند که غیرواقعی است.

او بیان کرد که قیمت یک کیوسک مطبوعاتی در منطقه اندرزگو سه میلیارد تومان اعلام شد که باعث رسانه‌ای شدن آن و در نهایت جمع‌آوری این کیوسک شد.

تحصیلی از تنظیم لایحه‌ای برای ساماندهی کیوسک های مطبوعاتی خبر داد که در آن افزایش اجاره بهای کیوسک‌های مطبوعاتی با هماهنگی اتاق اصناف و اتحادیه شکل بگیرد.

او درباره افزایش قیمت اجاره بهای کیوسک‌ها با اضافه شدن آپشن‌های جدید گفت: این موارد ربطی به افزایش اجاره ندارد.

کیوسک‌ها متعلق به شهرداری است و برای شخص نیست و قرار است این مورد اصلاح شود. براساس قانون اصلا اجاره نداریم، کنار خیابان را به کسی اجاره دهیم و یا بفروشیم. این کیوسک‌ها سال‌ها است که وجود دارند و نسبت به کسب درآمد نرمال از آنها بحثی نیست، اما باید ساماندهی شوند و یک حساب و کتابی در فروش و تعویض پیکر آنها ایجاد شود و اگر این طرح به زودی به اجرا برسد، شاهد اتفاقات خوبی در ساماندهی کیوسک‌های مطبوعاتی خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان اینکه امکان ساماندهی تمامی دستفروشان وجود ندارد، از وجود مافیا در این کار خبر داد که سطح خیابان را به همدیگر اجاره می‌دهند.

او درباره دستفروشان گفت که همه این افراد دستفروش نیستند، برخی مغازه‌دارانی هستند که سطح خیابان را اشغال کرده‌اند و باید ساماندهی شوند.

تحصیلی در ادامه گفت: «عده‌ای کاسب نیستند و با زور و گردن‌‌کلفتی خیابان‌هایی را گرفته‌اند و به عده‌‌ای دیگر اجاره می‌دهند، با این موارد مانند قبل برخورد می‌کنیم. در این مساله پلیس نیز دخیل است و شرکت شهربان تمام متخلفان و مافیای دستفروشی را شناسایی کرده و به پلیس ارائه داده است».

مجیدخادمی، مدیر بخش سد معبر شهرداری منطقه یک تهران، پیش از این درباره مافیا دستفروشان تهرانی به خبرگزاری موج گفت: «چند سالی می‌شود که شخصی معروف به قربان با همراهی دوستان دیگرش تعدادی از دستفروشان افغانی را اجیر کرده‌اند و در قسمتی از خیابان تجریش نشانده‌اند که درصد زیادی از سود فروش آنها را برای خود برمی‌دارند. این فرد هیچ سرمایه ای از خود نداشته و ندارد فقط این افراد را اجیر کرده و گفته سرمایه و جنس از شما جا و مکان از من. اما سهم بیشتر سود از آن اوست».

او تعداد افراد اجیر شده توسط این شخص را 10 نفر اعلام کرد و از ضدوخورد بین ماموران پلیس با آنها هنگام بیرون راندنشان از کانکسی که متعلق به شهرداری بود و توسط آنها تسخیر شده بود، خبر داد.

خادمی درباره بازپسگیری کانکس از دار و دسته دستفروشان تجریش گفت:سال گذشته در اقدامی جدی این دستفروشان را از کانکس بیرون کردیم که این فرد با آتش زدن کانکس و درگیری با ماموران صدمه جدی به دونفر از نیروها وارد کرد. به طوریکه یکی از مامورین یک پای خود را از دست داد و حدود یک سال خانه نشین شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید