دادگاه روح‌الله زم به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دادگاه «روح الله زم»، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، دادگاه «روح الله زم»، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز که پیش از این در عراق دستگیر شده بود در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی در ساعت 8 صبح امروز دوشنبه 10 فوریه 2020، برگزار شد.

ابوالقاسم صلواتی، به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشت توسط اتحادیه اروپا در تاریخ 13 آوریل 2011، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم شد و کلیه دارایی‌های این مقام قضایی نیز در اروپا بر اساس حکم این اتحادیه توقیف شد.

در تاریخ 19 دسامبر 2019، وزارت خزانه‌داری آمریکا، نام ابوالقاسم صلواتی را به اتهام دست داشتن در مجازات مردم ایران و شهروندان دوتابعیتی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد. بر این اساس، علاوه بر ضبط تمام دارایی‌های صلواتی، همه بانک‌های خارجی که در نقل و انتقالات مالی مهم به او کمک کرده‌اند یا افرادی که از او حمایت‌های خاص می‌کنند از دسترسی به نظام مالی آمریکا محروم خواهند شد و اموال آن‌ها ضبط می‌شود. مقام‌های آمریکایی بر این باور هستند که صلواتی تاکنون بیش از 100 نفر را به دلایل سیاسی به زندان یا اعدام محکوم کرده ‌است.

بر اساس گزارش ایسنا، در ابتدای جلسه دادگاه زم، متن کیفرخواست توسط نماینده دادستان قرائت شد که شامل 15 بند اتهامی است.

پیش از این، سخنگوی قوه قضاییه ایران در گفت‌وگو با رادیو تهران، از بازداشت پنج تن دیگر به جز متهم اصلی در پرونده زم خبر داده بود.

غلامحسین اسماعیلی، این افراد را از «طیف‌های مختلف» دانست که به مرور زمان پرونده آنها رسیدگی می‌شود.

شبکه المیادین لبنان نزدیک به ایران از بازداشت موسس شبکه آمدنیوز در شهر اربیل عراق در 12 اکتبر 2019 خبر داده بود.

این شبکه در گزارشی مدعی شد که روح‌الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز در سفارت فرانسه واقع در شهر بغداد با نیروهای امنیتی فرانسه دیدار و نشست داشته و پس از ملاقات، این شهر را به مقصد اربیل ترک نموده و توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده است.

سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه 14 اکتبر 2019 با انتشار بیانه‌ای اعلام کرد روح‌الله زم، بنیانگذار رسانه آمدنیوز را در یک «عملیات اطلاعاتی غافگیرانه» دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در بیانیه سپاه پاسداران آمده که «سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چندوجهی، با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد» و روح‌الله زم را دستگیر کرد.

در این بیانیه، زم متهم شده که «عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران هراسی، دروغ پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باورهای دینی و تبلیغ و فراهم‌سازی زمینه‌های اقدامات خشونت‌بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می‌کرد».

زم پیش از این پیام‌های صوتی حاوی تهدیداتی از سوی ایران دریافت و آنها را منتشر کرده بود. او در آن زمان نوشت که «افراد قابل اعتمادی با من تماس گرفته و قسم خورده‌اند که سپاه قدس، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در عملیات مشترکی در پی ربودن او هستند تا شکاف‌های اطلاعاتی را از طریق ربودن یا کشتن او پر کنند».

روح‌الله زم فرزند محمد‌علی زم، یکی از چهره‌های شاخص نظام است که ریاست چند نهاد فرهنگی را بر عهده داشت. روح‌الله زم هزاران سند محرمانه از اسناد را منتشر کرد که اسرار نظام ایران و فساد و جنگ قدرت درون نهادهای ایران را فاش می‌کند.

در بیانیه منتشر شده آمده که وزارت اطلاعات ایران نیز در عملیات دستگیری زم نقش داشته است. این در حالی است که چندی پیش وزیر اطلاعات ایران به همکاری با رسانه آمدنیوز متهم شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید