قوه قضاییه ایران: پرونده زم پنج بازداشتی دیگر از طیف‌های مختلف دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضاییه ایران با بیان اینکه پرونده «روح الله زم» به جز متهم اصلی، پنج بازداشتی دیگر نیز دارد، اعلام کرد که در ارتباط با این پرونده افرادی در بخش‌های مختلف به عنوان متهم حضور دارند که از طیف‌های مختلف هستند.

غلامحسین اسماعیلی، شنبه 8 فوریه 2020، در گفت‌وگو با رادیو تهران از رسیدگی به پرونده «روح الله زم»، طی روز‌های آینده خبر داد.

او در ادامه اعلام کرد که این پرونده غیر از متهم اصلی، پنج بازداشتی دیگر نیز دارد و افرادی هم احضار شدند تا پرونده در جریان بررسی قرار بگیرد.

اسماعیلی از بازداشت افرادی در بخش‌های مختلف به عنوان متهم در این پرونده خبر داد که به گفته او از طیف‌های مختلف هستند.

سخنگوی قوه قضاییه ایران از ارائه توضیحات بیشتر در این رابطه خودداری و در ادامه بیان کرد: «ما پرونده «روح الله زم» را تفکیک کردیم تا به طور مجزا به آن رسیدگی شود، پرونده افراد دیگر هم به مرور زمان رسیدگی خواهد شد».

هفته گذشته، علی القاصی، دادستان تهران، در جمع خبرنگاران از صدور کیفرخواست برای پرونده این متهم و تشکیل دادگاه طی هفته آینده خبر داده بود.

بر اساس گزارش مشرق، پرونده روح الله زم در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار خواهد شد.

سخنگوی سپاه پاسداران پیش از این، از دستگیری «بخش عمده‌ای از اعضای شبکه روح‌الله زم»، خبر داد و تاکید کرد که «نیاز چندانی به اعترافات» او نیست، در حالی که اخباری درباره پخش اعترافات تلوزیونی این متهم از صداوسیما منتشر شده بود.

رمضان شریف، در واکنش به انتقادها از عملکرد سپاه پاسداران در این پرونده گفت که «مرتبطان و حامیان» این کانال قصد دارند با حمله به مسئولان سازمان اطلاعات سپاه «افکار عمومی را از عملکرد این شبکه منحرف کنند».

او وعده داده بود که در «زمان لازم» درباره پرونده زم جزئیات بیشتری را اعلام خواهد کرد که تاکنون امر محقق نشده است.

گفتنی است، شبکه المیادین لبنان نزدیک به ایران از بازداشت موسس شبکه آمدنیوز در شهر اربیل عراق در 12 اکتبر 2019 خبر داده بود.

این شبکه در گزارشی مدعی شد که روح‌الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز در سفارت فرانسه واقع در شهر بغداد با نیروهای امنیتی فرانسه دیدار و نشست داشته و پس از ملاقات، این شهر را به مقصد اربیل ترک نموده و توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده است.

سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه 14 اکتبر 2019 با انتشار بیانه‌ای اعلام کرد روح‌الله زم، بنیانگذار رسانه آمدنیوز را در یک «عملیات اطلاعاتی غافگیرانه» دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در بیانیه سپاه پاسداران آمده که" سازمان اطلاعات سپاه، در این عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری، سرویس‌های بیگانه را مدیریت و فریب داد" و روح‌الله زم را دستگیر کرد.

در این بیانیه زم متهم شده که "عملیات روانی گسترده‌ای برای اختلاف افکنی در ارکان نظام اسلامی، ایران هراسی، دروغ پردازی، القای شبهه در نسل جوان نسبت به عقاید و باورهای دینی و تبلیغ و فراهم‌سازی زمینه‌های اقدامات خشونت بار و تروریستی؛ ایجاد آشوب و ناآرامی در کشور را اداره می‌کرد."

زم پیش از این پیام‌های صوتی حاوی تهدیداتی از سوی ایران دریافت و آنها را منتشر کرده بود. او در آن زمان نوشت که "افراد قابل اعتمادی با من تماس گرفته و قسم خورده‌اند که سپاه قدس، وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در عملیات مشترکی در پی ربودن او هستند تا شکاف‌های اطلاعاتی را از طریق ربودن یا کشتن او پر کنند."

روح‌الله زم فرزند محمد‌علی زم، یکی از چهره‌های شاخص نظام است که ریاست چند نهاد فرهنگی را بر عهده داشت. روح الله زم هزاران سند محرمانه از اسناد را منتشر کرد که اسرار نظام ایران و فساد و جنگ قدرت درون نهادهای ایران فاش می‌کند.

در بیانیه منتشر شده آمده که وزارت اطلاعات ایران نیز در عملیات دستگیری زم نقش داشته است. این در حالی است که چندی پیش وزیر اطلاعات ایران به همکاری با رسانه آمدنیوز متهم شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size