دو پژوهشگر فرانسوی–ایرانی زندانی در اوین خواهان ازدواج با هم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وکیل مدافع دو پژوهشگر فرانسوی ایرانی‌تبار که به اتهام اخلال در امنیت ملی ایران چندین ماه است در یکی از زندان های تهران، محبوس هستند، روز جمعه 7 فوریه گفت، این دو زندانی از مقامات زندان خواستند تا زمینه ازدواج آنها با هم را فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از تهران، سعید دهقان وکیل مدافع آنها افزوده که فریبا عادل‌خواه و رولان مارشال که هر دو در دهه شصت عمر خود هستند، این موضوع را طی درخواست‌های جداگانه به مقامات «زندان مخوف اوین» اطلاع دادند. دهقان همچنین از وخامت وضعیت پزشکی عادل‌خواه در اثر اعتصاب غذای او از ماه دسامبرگذشته، ابراز نگرانی کرد.

قابل توجه است که زندان اوین بازداشتگاه زندانیان سیاسی است و زندانیان مخالف نظام و فعالان سیاسی در این زندان در معرض شکنجه و رفتارهای غیرانسانی قرار دارند که به همین دلیل و براساس گزارشی که در سپتامبر 2019 در تایمز منتشر شد، اوین ملقب به «گورستان ایرانی‌ها» شده است.

گفتنی است مسئولان ایرانی ژوئیه گذشته، فاش کردند که عادل‌خواه، مردم‌شناس برجسته‌ای که برای انجام تحقیقات در مورد جامعه ایران به این کشور سفر می‌کرد، به اتهام جاسوسی دستگیر شده اما این اتهامات بعداً رد شد، ولی اتهامات مربوط به اخلال در امنیت ملی هنوز پابرجاست.

«بازداشت» غیرقابل قبول

از سوی دیگر، فرانسه در ماه اکتبر فاش کرد که مارشال دوست و همکار عادل‌خواه در جریان تلاش برای ملاقات با او به اتهام تبلیغ علیه نظام دستگیر شده و در بند مردان در اوین در بازداشت بسر می‌برد.

فرانسه در ماه دسامبر، سفیر ایران در پاریس را احضار كرد و گفت كه بازداشت عادل‌خواه و مارشال كه ماه‌ها به طول انجامیده «غیرقابل قبول» است و از مقامات نمایندگی ایران در فرانسه خواست، اجازه ملاقات با آنها فراهم آورد اما معلوم نیست که چنین اجازه‌ای داده شود زیرا ایران تابعیت مضاعف شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد.

این در حالی است که دهقان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، تصمیم درمورد اعطای اجازه ازدواج به موکلانش احتمالا در هفته آینده اعلام خواهد شد.

گفتنی است که فریبا عادل‌خواه و رولان مارشال، به مدت 38سال در فرانسه، همکار هم بودند.

او با بیان این‌که قوانین ایران، روابط خارج از ازدواج را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: «اگر اجازه ازدواج داده شود، آنها می‌توانند در داخل زندان ملاقات کرده و یکدیگر را ببینند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید