سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره مصاحبه ظریف: موضع وزیر خارجه ایران موضع کل نظام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توضیح مصاحبه ظریف با اشپیگل که در آن از مذاکره با آمریکا پس از کشتن قاسم سلیمانی سخن گفته بود، اعلام کرد که موضع وزیر امور خارجه ایران موضع کل نظام است.

در حالی که تندروان و رسانه های اصولگرا، پس از مصاحبه ظریف با اشپیگل، اظهارات او را برخلاف موضع نظام و به ویژه رهبر جمهوری اسلامی دانستند و او را به شدت مورد انتقاد قرار دادند، سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه وزارت متبوعش تنها اجراکننده ابلاغ‌های مقامات عالی نظام است امکان از سرگیری مذاکره تهران و واشنگتن در قالب گروه 5+1 را در صورت برآورده شدن شرایط مورد نظر ایران، امکان پذیر دانست.

عباس موسوی، دوشنبه 3 فوریه 2020، در نشست خبری خود با خبرنگاران تاکید کرد که «دو صدایی در سیاست خارجی ایران جایی ندارد و موضع این وزارتخانه، موضع کل نظام است».

موسوی با تاکید بر اینکه موضع ظریف حرف تازه ای نبوده و موضع وزیر امور خارجه ایران، موضع کل نظام است اعلام کرد که اگر آمریکایی‌ها به شرایط پیش از 2017 برگردند و خسارات ایران را جبران و توبه کنند، مذاکره با این کشور امکان پذیر است.

گفتنی است، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، 25 ژانویه 2020، در گفت‌وگو با مجله اشپیگل آلمان در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه که آیا مذاکر با آمریکا پس از ترور قاسم سلیمانی منتفی شده است، جواب منفی داد و گفت هنوز هم در صورت رفع تحریم ها و تغییر مواضع آمریکا، مذاکره امکان پذیر است.

او با تاکید بر اینکه ایران میز مذاکره را ترک نکرد، اعلام کرد که شرایط این کشور برای مذاکره رفع تحریم ها، تغییر رویه توسط دولت ترامپ و اصلاح گذشته است.

رئیس جمهوری ایالت متحده آمریکا بلافاصله با نوشتن توئیتی، درخواست ظریف را رد کرد.

دونالد ترامپ نوشت: «وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است اما می خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید