ایران... بار دیگر یک کولبر به علت سرما جان باخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تعدادی از کولبران در ارتفاعات شهر سقز استان کردستان، روز گذشته مفقود شدند، در حالی که برخی از آنها توسط گروه‌های امدادی پیدا شدند و نجات یافتند، از بین این مفقودی‌ها، به گفته فرماندار ویژه سقز، یکی از آنها بار دیگر به علت سرما جان خود را از دست داد.

منابع محلی در استان کردستان خبر از مفقود شدن تعدادی کولبر در ارتفاعات سرشیو سقز دادند؛ خبری که روابط عمومی هلال احمر کردستان با تاییدش، تعداد مفقودشدگان را 23 نفر دانست، اما مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر کردستان این رقم را نادرست اعلام کرد.

لقمان ازدست، مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر کردستان در گفت‌وگو با کردپرس، آمار کولبران مفقود در منطقه مذکور را 16 نفر اعلام کرد که پیش از اعزام تیم‌های امداد و نجات 14 نفر از این افراد پیدا شدند.

وی درباره دو مفقود دیگر گفت: «دو کولبر دیگر که در ارتفاعات برفگیر مفقود شده اند همراه گروه نبوده و از آن‌ها جدا شده اند و هنوز پیدا نشده اند که در حال ارزیابی برای شناسایی مسیر و پیدا کردن نشانه‌هایی از آن‌ها هستیم.»

بر اساس گزارش ایرنا، کامل کریمیان، فرماندار ویژه سقز، یکشنبه 2 فوریه 2020، از جان باختن یکی از کولبران که در کولاک شدید برف ارتفاعات روستای میشیاو در بخش سرشیو گرفتار شده بود، خبر داد.

او علت مرگ این کولبر را سرمای شدید اعلام کرد و برخلاف گفته مدیر روابط عمومی جمعیت هلال احمر کردستان، تعداد کولبران گرفتار در برف را 23 نفر عنوان کرد.

کریمیان، از نجات 15 کولبر و جستجو برای یافتن دو نفر دیگر خبر داد.

او با بیان اینکه مشخص شد یک گروه 6 نفره دیگر از کولبران نیز در این منطقه گرفتار کولاک شده‌اند، اظهار کرد که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد.

کریمیان با بیان اینکه پس از چند ساعت تلاش پنج نفر از این افراد سالم پیدا شده و به منطقه امن انتقال داده شدند، گفت: «متاسفانه نفر ششم از این افراد با هویت مشخص به دلیل سرمای هوا در ارتفاعات جان خود را از دست داده بود که به دلیل صعب العبوری منطقه و تاریک شدن هوا امکان انتقال جسدش میسر نشد».

این نخستین باری نیست که کولبران کردستانی در ارتفاعات صعب العبور گرفتار می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند، آخرین نمونه آن یخ زدن دو برادر مریوانی در ماه دسامبر 2019 بود که به شدت افکار عمومی را متاثر کرد و حتی واکنش برخی مقامات حکومتی را در پی داشت.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، به مردم مریوان تسلیت گفت و از استاندار کردستان خواست به معیشت خانواده این دو جان باخته رسیدگی کند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در مراسم تشییع جنازه این دو برادر، شعارهای ضدحکومتی از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، سر داده شد.

پیکر یخ زده فرهاد خسروی نوجوان کولبر 14 ساله، پس از چهار روز جستجو در حالی که دست‌های مشت کرده اش یخ زده بود، در ارتفاعات استان کردستان پیدا شد. چهار روز پیش از آن نیز پیکر بی جان آزاد خسروی، برادر بزرگتر فرهاد که او هم تنها 17 سال داشت در همان حوالی پیدا شد.

گفتنی است، بر اساس آمار ثبت شده در مرکز آمار سازمان حقوق بشری «هەنگاو»، طی 2018 و 2019، هفت کولبر زیر 18 سال به دلیل تیر اندازی مستقیم نیروهای مرزبانی ایران، کشته سه نفر زخمی و اخیرا دو نفر بر اثر گرسنگی و یخ زدگی جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید