گزارش سازمان ملل: دستیابی حوثی‌ها به سلاح‌های ساخت ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

براساس گزارش روز شنبه 1 فوریه کارشناسان سازمان ملل، شبه نظامیان حوثی در یمن در سال 2019، سلاح‌های جدیدی به دست آوردند که برخی از آنها، دارای ویژگی هایی شبیه به نمونه‌های تولید شده در ایران هستند.

گزارش ارسال شده به شورای امنیت سازمان ملل، نتیجه تحقیقات یک ساله کارشناسان سازمان ملل است که ماموریت نظارت بر تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه یمن از سال 2015 را بر عهده دارند.

در این گزارش که قرار است به زودی منتشر شود، آمده است: «حوثی‌ها علاوه بر سیستم‌های تسلیحاتی شناخته شده‌ای که تاکنون داشتند، از نوع جدیدی از پهپادهای دلتا و مدل تازه موشک‌های کروز زمینی، استفاده می‌کنند».

به گفته محققان، طی یک سال گذشته، دو مسیر شناسایی شده که ممکن است به عنوان نقض تحریم‌ها قلمداد شوند. روند اول، حمل و نقل قطعات یدکی است که از نظر تجاری، در کشورهای صنعتی یافت می‌شوند.

مسیر دوم، ادامه روند تحویل مسلسل، بمب، موشک‌های ضد تانک و سیستم پیشرفته‌تر موشک‌های کروز به حوثی‌ها است.

کارشناسان خاطرنشان کردند: «برخی از این سلاح‌ها، دارای مشخصات فنی مشابه سلاح‌های ساخت ایران است»، اما آنها نمی‌توانند ثابت کنند، دولت ایران بوده که این سلاح‌ها را به حوثی‌ها تحویل داده است.

در این گزارش اشاره شده است که ظاهرا ارسال ادوات غیرنظامی و نظامی «از مسیر قاچاق از عمان و سواحل جنوبی یمن تا صنعا، صورت گرفته» که درکنترل حوثی‌ها است.

بازرسان تأیید کردند که «بعید» است حوثی‌ها، در حملات علیه تاسیسات نفتی سعودی در 14 سپتامبر 2019 دست دااشته باشند؛ هرچند که آنها، مسئولیت این عملیات را بر عهده گرفتند.

این کارشناسان گفتند، یک شبکه حوثی را شناسایی کرده‌اند که در کار سرکوب زنان مخالف با حوثی‌ها بوده و در این سرکوب از اعمال خشونت‌های جنسی نیز پروایی ندارد. این عملیات سرکوب به فرماندهی سلطان زابن، مسئول اداره تحقیقات جنایی صنعا، انجام می‌شود.

این در حالی است که براساس گزارش‌ها، پس از ماه‌ها آرامش نسبی، بار دیگر درگیری بین شبه نظامیان حوثی و نیروهای دولت قانونی یمن آغاز شد. براساس گزارش سازمان ملل، یمن در حال حاضر، صحنه شدیدترین بحران انسانی در جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size