اقدام یک ایرانی ساکن کانادا به قاچاق 115 میلیون دلار... شکار او از سوی آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

براساس کیفرخواستی که جمعه 31 ژانویه فاش شد، یک شهروند ایرانی مقیم کانادا به دلیل قاچاق 115 میلیون دلار از طریق سیستم مالی آمریکا، متهم به نقض تحریم‌های این کشور، از طریق سیستم پولی آمریکا شده است.

به گفته کانال تلویزیونی ان.بی.سی، دادستان‌های فدرال نیویورک گفتند که بهرام کریمی 53 ساله، با سه اتهام مربوط به توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری بانکی، سندسازی بانکی و دروغ گفتن به محققان فدرال، روبرو است.

براساس اسناد موجود، کریمی در یک پروژه زیرساختی برای ساخت مجتمع مسکونی متشکل از 7000 واحد در ونزوئلا، مشارکت داشته که توسط دولت‌های ایران و ونزوئلا، سازماندهی و تأمین مالی شده است.

براساس این کیفرخواست، کریمی در حال حاضر متهم به کمک به تسهیل پرداخت از یک شرکت ونزوئلائی به شرکت‌های وابسته به رژیم ایران از طریق حساب‌های بانکی در سوئیس است که تا حدودی از بانک‌های نیویورک برای هدایت پول، استفاده می‌کنند. دادستان‌ها می‌گویند اداره این صندوق‌ها، کریمی را قادر می‌ساخت تا پرداخت‌های غیرقانونی به طرف‌های ایرانی را پنهان سازد.

براساس این کیفرخواست، کریمی به تازگی، 15 پرداخت داشته که مجموعا بالغ بر حدودا 115 میلیون دلار می‌شود که در فاصله اوریل 2011 ال نوامبر 2013 در نقض تحریم‌های ایالات متحده پرداخت شده است.

بر مبنای این کیفرخواست، کریمی در ملاقات با مأمورین اف بی آی و دیگران در اوایل این ماه، به دروغ اظهار داشت که فکر می‌کرد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، شامل شرکت‌ها یا افراد ایرانی نمی‌شود.

جفری برمن، وکیل آمریکایی در بیانیه‌ای اظهار داشت: «همانطور که گفته می‌شود، بهرام کریمی عمدا مبادرت به دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و سپس دروغ گفتن در خصوص آن به عوامل اف بی آی است.

از سوی دیگر، ویلیام اف. سوئینی دستیار مدیر دفتر تحقیقات فدرال، تأکید می‌کند که دولت، مجازات‌های سختگیرانه‌ای علیه ایرانی‌ها را اعمال می‌کند که سعی در استفاده از سیستم بانکی آمریکا دارند. سوئینی اظهار داشت: «نهایتا، این هزینه‌ها نشان دهنده استفاده از سیستم مالی ما برای تولید دلارهای آمریکا برای ایرانی‌های حقیقی و حقوقی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size