ظریف: مامور شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی در زندان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران جمعه 24 ژانویه در مصاحبه با روزنامه اشپیگل گفت، مامور شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی در زندان است.

در این مصاحبه اشپیگل از ظریف پرسید که چرا دولت روحانی پس از سه روز به مردم حقیقت را گفته است؟

ظریف در پاسخ گفت که کشور در وضعیت بسیار دشواری قرار گرفته بود. 32 سال پیش آمریکا هواپیمای مسافربری ایران را سرنگون کرد و آنها تابه‌حال به طور رسمی از ما عذرخواهی نکرده‌اند. افسر آمریکایی که مسئول شلیک به هواپیمای ایران بوده حتی مدال افتخار هم گرفت. اما مامور ایرانی که به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد اکنون در زندان به سر می‌برد.

ظریف گفت که او اعتراضات ایرانیان پس از شلیک هواپیماهای اوکراینی توسط سپاه پاسداران را درک می‌کند. وزیر خارجه ایران در ادامه تاکید کرد، اقدام نیروهای امنیتی برای مقابله با اعتراضات آبان ماه، که باعث کشته شدن صدها نفر از معترضین شد می‌تواند عواقب قانونی داشته باشد و تحقیقات هنوز ادامه دارد.

وزیر خارجه ایران گفت: «مردم حق دارند اعتراض کنند چون بسیاری از عزیزان خود را در سانحه سقوط هواپیما از دست دادند. بسیاری از دانشجویان دوستان و نزدیکان خود را از دست دادند. واکنش آنها احساسی بود».

وزیر امور خارجه ایران درباره سرنوشت برجام گفت، اروپایی‌ها هیچ مبنای قانونی برای فعال کردن «مکانیسم ماشه» در مناقشه هسته‌ای با ایران ندارند. فعال کردن «مکانیسم ماشه» می‌تواند به بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر شود.

به گزارش دویچه وله، به نقل از روزنامه اشپیگل، ظریف افزود، با این اقدام اروپایی‌ها نه تنها ایران بلکه روسیه و چین هم مخالفند. ظریف در ادامه گفته است، حسن روحانی اعلام کرده که در صورت بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل، ایران اقدامات مختلفی از جمله خروج احتمالی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را انجام خواهد داد.

وزیر خارجه ایران در رابطه با تشدید تنش ایران با آمریکا گفت، اقدام آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی بر مبنای اطلاعات غلط انجام گرفته و آمریکایی‌ها بر این باور بوده‌اند که کشته شدن سلیمانی می‌تواند موقعیت آنها را در منطقه بهتر کند. اما آنچه که اتفاق افتاده خلاف آن بوده است.

قابل یادآوری است که سپا پاسداران ایران یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را 8 ژانویه سرنگون کرد. سه روز بعد از آن، فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است، در این رویداد 176 مسافر و خدمه این هواپیما جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید