بعد از پنهان‌سازی... جزئیات تازه‌ای از سرنگون‌سازی هواپیمای اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برغم اعتراف سپاه پاسداران مبنی بر شلیک موشک پدافندی به سوی هواپیمای اوکراین از روی اشتباه و بعد از پنهان‌سازی جزئیات این سانحه، هواپیمایی کشوری ایران اعلام کرد که دو موشک از نوع «تور ام 1» هواپیمای مسافربری اوکراین را هدف قرار دادند که به کشته شدن 176 سرنشین آن انجامید.

در گزارش هواپیمایی کشوری تصریح شده که دو موشک « تور ام 1 » به هواپیمای مزبور اصابت کردند.

شایان ذکر است، سپاه پاسداران هفته گذشته پس از چند روز انکار وحاشا در خصوص دست داشتن در مسئولیت سقوط این هواپیما در 8 ژانویه، با اعلام این‌که موشکی به سوی هواپیما شلیک شده که در تزدیکی آن منفجر کرده، مدعی شد «هواپیما از مسیر خود منحرف شده و قصد بازگشت داشت» ولی اوکراین این ادعا را با توجه به نقشه مسیر پرواز هواپیما رد کرد.

حاجی‌زاده فرمانده هوا فضا سپاه پاسداران، علت بروز این اشتباه را به فضای تنش آلود حاکم در آن موقعیت نسبت داده و عنوان داشت که اپراتور، هواپیما را با موشک کروز اشتباه گرفت و موشک برد کوتاهی را به سوی هواپیما شلیک کرد.

اصابت دو موشک به هواپیما !!

در ویدئوی جدیدی که در 13 ژانویه در رسانه‌های خارجی و شبکه‌های اجتماعی نشان داده شد، ملاحظه می‌شود دو موشک از سوی سپاه به سمت هواپیما شلیک شده است.

این ویدئوی تازه نشان می‌دهد که هواپیما برغم اصابت موشک، بلافاصله سرنگون نشد بلکه در حال پرواز به دور فرودگاه بود و آتش از آن زبانه می‌کشید و چند دقیقه، بعد منفجر شده و در اطراف روستای خلج آباد سقوط کرد که نشانه اصابت موشک تور ام 1 است.

اوکراین و کانادا خواهان ارسال جعبه سیاه هواپیما به این یکی از این دو کشور برای بررسی و شناخت تفاصیل ضبط شده در آن شدند اما مسئولان ایرانی در اظهار نظرهای ضد و نقیض در روزهای اخیر مواضعی را در رابطه با امکان ارسال جعبه سیاه به خارج برای بررسی و خوانش اطلاعات آن مطرح ساختند.

در آخرین موضعگیری از این دست در روز سه‌شنبه 21 ژانویه، مقامات مسئول عنوان کردند، قصد فرستادن جعبه سیاه به خارج را نداشته و در نظر دارند در تهران آن را رمز گشایی کنند. اما هواپیمایی کشوری ایران تاکید نمود که خواهان ارسال تجهیزات لازم از کانادا و فرانسه برای دانلود محتویات دیسک جعبه سیاه شدند که تا این لحظه، پاسخ مثبتی در این رابطه دریافت نکرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید