کدخدایی: هفت‌ هزار شکایت در ارتباط با رد صلاحیت‌ها دریافت کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تا روز پنج شنبه هفته گذشته (16 ژانویه)، شکایات نامزد‌های رد صلاحیت شده دریافت و همزمان رسیدگی نیز آغاز شد، اعلام کرد که نزدیک هفت‌هزار شکایت درباره رد صلاحیت‌ها توسط این نهاد دریافت شده است.

عباسعلی کدخدایی، در گفت‌وگو با شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه 19 ژانویه 2020، انتقادات به روند تایید صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان را نادرست توصیف و تاکید کرد که از یک مقام عالی کشور انتظار نداشته که عملکرد هیات‌های نظارت را یک جانبه قضاوت کند.

کدخدایی با بیان اینکه شورای نگهبان با وزارت کشور و وزارت اطلاعات همکاری خوبی داشته گفت: «من نمی‌دانم اطلاعات دقیق به آقای رئیس جمهور نداده بودند یا چه اتفاقی افتاده بود که این گونه اظهار نظر شد. شورای نگهبان و هیات‌های مرکزی با خط کش سیاسی نسبت به افراد اظهارنظر نکردند».

او ملاک در بررسی صلاحیت‌ها را «مواد قانونی و مستندات پرونده‌ها» دانست و همه را دعوت به تبعیت از قانون کرد.

کدخدایی از عدم تکلیف قانونی برای شورای نگهبان جهت اعلام تخلفات و جرایم به قوه قضاییه خبر داد و ممنوعیت قانونی شورای نگهبان برای بیان جزئیات پرونده‌ها به افکار عمومی را یادآور شد.

او از دریافت شکایت نامزدهای رد صلاحیت شده تا پنج شنبه هفته گذشته (16 ژانویه)، توسط شورای نگهبان خبر داد و افزود: «نزدیک به هفت ‌هزار شکایت درباره رد صلاحیت‌ها دریافت کردیم که مشغول بررسی آن‌ها هستیم».

سخنگوی شورای نگهبان، از احتمال تایید رد صلاحیت ها با توجه به اسناد و مدارک جدید که به دست اعضای این نهاد می ‌رسد، خبر داد.

در آستانه انتخابات یازدهمین دوره مجلس ایران، اختلافات میان دولت و شورای نگهبان افزایش یافته است، پس از آنکه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در جلسه هیئت دولت به نقد عملکرد شورای نگهبان پرداخت و گفت: «مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس 17 نفر، 170 یا هزارو 700 نفر کاندیدا هستند، ببینیم از چند جناح هزارو 700 نفر کاندیدا هستند؟ 17 نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، دو هزار عدد وجود داشته باشد».

عباسعلی کدخدایی نیز در پاسخ در توئیتر، روحانی را «پیشگام پروژه‌ای ضدملی» خواند و او را متهم کرد بابت عدم تایید بستگانش ناراحت است.

ربیعی، سخنگوی دولت نیز روز گذشته، یادداشتی را در روزنامه ایران منتشر کرد. او عملکرد شورای نگهبان در رد صلاحیت‌ها را همراه با نوعی از نظارت ترکیبی و ترکیب‌بندی شده با قضاوت دانست که ریشه در قانون اساسی ندارد و از کدخدایی خواست سخنگوی اقلیتی خاص نباشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید