ایران اروپا را تهدید کرد: تصمیم جدی‌تری می‌گیریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، روز یکشنبه 19 ژانویه 2020 اروپا را تهدید کرد که به دلیل فعال شدن مکانیسم ماشه، ایران همکاری‌هایش با آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی را متوقف می‌کند.

رئیس مجلس ایران در سخنرانی که از تلویزیون این کشور پخش شد، «حرکت سه کشور اروپایی در مساله هسته‌ای ایران و تلاش در راه انداختن سازوکار و ماده 36 توافق هسته‌ای» را «تأسف‌آور» خواند و مدعی شد که این اقدام اروپا تحت فشار آمریکا انجام شده است.
لاریجانی گفت: «اگر اروپا به هدر دلیل رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده 37 توافق‌نامه هسته‌ای داشته باشد، آنگاه جمهوری اسلامی تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد گرفت.»

او بدون اینکه نامی از کسی ببرد، از یکی از وزرای کشورهای اروپایی نقل کرد که آمریکا تهدید کرده اگر مکانیسم ماشه فعال نشود، تعرفه واردات خودرو از این کشور را 25 درصد افزایش خواهد داد.

لاریجانی خطاب به اروپایی‌ها گفت: «مشکل در رفتار ایران نیست، که بارها خودتان خروج آمریکا را سرزنش نموده‌اید، مشکل در تهدید آمریکاست که یک کشور قدرتمند اقتصادی اروپا را به رفتاری حقارت‌آمیز و غیرعادلانه وادار نموده است.»

او افزود: « ایران اهل تهدید نیست. بیش از یک سال و اندی از رفتار خصمانه آمریکا در مساله هسته‌ای می‌گذرد و اروپا صرفا بیانیه سیاسی داده است و مدت‌ها جمهوری اسلامی ایران مدارا نمود، اما با صراحت اعلام می‌کنیم اگر اروپا به هدر دلیل رفتاری غیرعادلانه در استفاده از ماده 37 توافق‌نامه هسته‌ای داشته باشد، آنگاه جمهوری اسلامی تصمیم جدی در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد گرفت و طرح آن در مجلس آماده است.»

رئیس مجلس ایران در ادامه تهدیدهایش خطاب به کشورهای اروپایی گفت: «ما شروع کننده این امر نخواهیم بود ولی متناسب با اقدام شما، اقدام خواهیم کرد. بهتر است عادلانه رفتار کنید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید