ربیعی خطاب به عضو شورای نگهبان: سخنران اقلیتی خاص نباشید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران، با بیان اینکه «توهین» سخنگوی شورای نگهبان به رئیس جمهوری ایران که او را به مشارکت در پروژه «ضدملی» متهم کرده بود، اهانت به ملت بزرگ ایران است، از سخنگوی شورای نگهبان خواست تا «سخنران اقلیتی خاص» نباشد.

با افزایش تنش‌ها میان دولت و شورای نگهبان ایران بر سر رد صلاحیت‌های گسترده نمایندگان مردم، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، امروز شنبه 18 ژانویه 2020، با انتشار یادداشتی در روزنامه ایران، به اظهارات عباسعلی کدخدایی که پیش از این روحانی را «پیشگام در پروژه ضدملی» دانسته بود، پاسخ داد.

او اظهارنظر کدخدایی را «تیری دیگر به پیکر وحدت ملی و آداب جمهوری» توصیف کرد و نوشت: «سخنگوی شورای نگهبان باید در شأن اکثریت بزرگان این شورا و پاسداران قانون اساسی باشد؛ نه مانند سخنران اقلیتی خاص».

ربیعی، بیان سخنگوی شورای نگهبان درباره رئیس جمهوری ایران را مانند « پنجره‌ای» دانست که عملکرد شورای نگهبان را در «نظارت آن هم در شکل استصوابی» مشخص می‌کند که بر دیگر کاندیداهای نمایندگی مجلس چگونه نظارت می‌کند.

سخنگوی دولت ایران، با یادآوری عملکرد «ناظرین انتخابات مجلس اول در اسفند 58» که به گفته او طی آن هیچ یک از احزاب و جریان‌های سیاسی جامعه را در معرض حذف قرار ندادند، چنین عملکردی را در آن موقع، منعکس کننده «حق نظارت و حاکمیت بدون قید و شرط ملت» قلمداد کرد.

ربیعی با بیان اینکه برخی از موضع نظارت استصوابی، رئیس جمهوری منتخب ملت را متهم به مشارکت در پروژه ضدملی می‌کنند تاکید کرد که «با نوعی از نظارت ترکیبی و ترکیب‌بندی شده با قضاوت مواجه هستیم که ریشه در قانون اساسی ندارد».

گفتنی است، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه هیات دولت این کشور، با انتقاد از رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان، گفته بود: «با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است، آن وقت شما یک جناح و جمعیت را مخالف می‌کنید؟»

سخنان روحانی با واکنش تند عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان مواجه شده و با نوشتن توئیتی پاسخ داد: «نمی‌دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است».

او با بیان اینکه «جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد»، رئیس جمهور ایران را «پیشگام پروژه ضدملی» قلمداد کرده بود.
رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم از سوی شورای نگهبان، واکنش های زیادی را درپی داشته است. علی مطهری، محمود صادقی، الیاس حضرتی و محمدرضا تابش از جمله نمایندگان فعلی مجلس ایران هستند که کاندیداتوری آنها برای انتخابات آتی این مجلس رد صلاحیت شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید