خامنه‌ای: معترضان سرنگونی هواپیما فریب‌خورده دشمن هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه نماز جمعه خود معترضان سرنگونی هواپیما را فریب‌خوردگان دشمن خواند

او با اشاره به حادثه سقوط هواپیما گفت :«همان اندازه ای که ما از حادثه سقوط هواپیما غصه خوردیم، دشمن ما به همان اندازه خوشحال شد»، حمله موشکی ایران به پایگاههای آمریکا در عراق را «حادثه عظیم» نامید و اعلام کرد که دشمنان قصد داشتند این «حادثه» را تحت الشعاع سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی قرار دهند، اما «اشتباه» کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی خامنه‌ای، جمعه 17 ژانویه 2020، پس از هشت سال، بار دیگر در نماز جمعه برای ایراد خنرانی حضور پیدا کرد، او در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران، با تمجید از آتش زدن پرچم‌ آمریکا و اسرائیل توسط هواداران قاسم سلیمانی گفت: «سردار شهید عزیز را به چشم یک مکتب، راه و یک مدرسه درس آموز نگاه کنیم».

او حمله موشکی ایران به پایگاههای آمریکا در عراق را «ایام الله» نامید و آن را «نقطه عطف تاریخ و تاریخ ساز» توصیف کرد.

اشاره خامنه ای به حمله ای است که توسط ایران به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و همراهانش، به پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در عراق، انجام شد که به گفته مقامات آمریکایی تلفاتی نداشته است. با وجود تهدیدهای بی‌شمار مقامات ایران مبنی بر اینکه آمریکا هزینه سنگینی برای کشتن قاسم سلیمانی خواهد داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که «هیچ یک از نیروهای آمریکایی در حملات تلافی‌جویانه ایران کشته نشده است».

رهبر جمهوری اسلامی، سپاه قدس که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است را یک نهاد «انسانی و دارای انگیزه‌های بزرگ و روشن انسانی» توصیف کرد.

خامنه ای با اشاره به نزدیک شدن زمان انتخابات مجلس یازدهم، شرکت مردم در آن را «عامل اقتدار» نامید و گفت: «حضور ملت ایران در انتخابات، کشور را بیمه و دشمن را مایوس می کند».

او اظهار کرد که سعی می شود با «انواع و اقسام حیل» از شرکت مردم در انتخابات ممانعت به عمل آید و با بیان اینکه «مردم باید با شوق در انتخابات شرکت کنند»، تاکید کرد که «مبادا دشمن بتواند در این زمینه خواسته خود را تحقق بخشد» و انتخابات «بی رونق» شود.

رهبر جمهوری اسلامی، با بیان اینکه «همان اندازه ای که ما از حادثه سقوط هواپیما غصه خوردیم و غم بر دل ما فرود آمد، دشمن ما به همان اندازه خوشحال شد»، گفت: «به خیال اینکه مستمسکی به دست آورده است که بتواند سپاه پاسداران، نیروهای مسلح و نظام جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال ببرد. خواستند این کار را بکنند شاید آن حادثه عظیم را تحت الشعاع قرار بدهند، اما اشتباه کردند».

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، خامنه ای، در بخش دیگری از سخنان خود، معترضان علیه حکومت که فریاد «نه غزه نه لبنان» را سر می دهند «فریب خوردگانی» نامید که «هرگز نه فقط جانشان، بلکه منافع‌شان را نیز فدای میهن نمی کنند».

او سه دولت بریتانیا فرانسه و آلمان را «پادوی آمریکا» دانست که قصد داشتند با «کشاندن مسائل هسته ای ایران به شورای امنیت»، حمله ایران به آمریکا را تحت الشعاع قرار دهند.

رهبر جمهوری اسلامی، این سه کشور را متهم کرد که در جنگ ایران و عراق به صدام، رئیس جمهور پیشین عراق، «کمک» کردند. به گفته او، دولت آلمان «وسایل شیمیایی» را در اختیار «صدام حسین» قرار داد.

گفتنی است، سه کشور اروپایی اولین گام را برای فعال‌سازی «مکانیسم حل اختلاف» برداشتند. پرونده تخطی ایران ازبرجام به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع می‌شود و در صورت محکومیت، تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران اعمال می‌شود.

سه کشور اتحادیه اروپا، 14 ژانویه 2020، ایران را متهم به نقض برجام کرده و بیانیه ای در این باره صادر کردند.

وزرای خارجه سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان، طی این بیانیه اعلام کردند که «ایران از ماه مه سال گذشته (2019)، به تدریج تعهدات خود را در قبال توافقنامه برجام کاهش داده و محدودیت های اصلی برنامه هسته ای اش را نادیده گرفته است».

در بیانیه این کشورها تصریح شده که «اقدامات ایران» هیچ انتخاب دیگری غیر از «فعال شدن روند حل اختلاف» برای طرف های توافقنامه باقی نگذاشته است. به این ترتیب روندی که در نهایت می‌تواند به فعال شدن «مکانیسم ماشه» بینجامد، اکنون فعال شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید