علم‌الهدی: اخراج سفیر انگلیس بالاترین محبت در حق اوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امام جمعه مشهد با اشاره به حضور سفیر بریتانیا در اعتراضات مردم ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی به وسیله موشک پدافند هوایی سپاه، اخراج این مقام دیپلمات را خواستار شد و اعلام کرد این اقدام بالاترین محبت در حق اوست.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، سه شنبه 14 ژانویه 2020، احمد علم‌الهدی در پایان راهپیمایی مردم مشهد، با بیان اینکه «یک عده ستون پنجم دشمن با مدیریت سفیر ناپاک انگلیس می‌خواهند اصول ما را به هم بزنند»، از پاره شدن عکس سلیمانی توسط معترضان به سرنگونی هواپیمای اوکراینی خبر داد و از آن به شدت انتقاد کرد.

او خطاب به «مسئولان نظام و امنیتی و قضایی»، و یادآوی شلیک 13 موشک توسط ایران به پایگاههای آمریکا در عراق، گفت که ایران در شرایط «جنگی» قرار دارد.

پس از اعلام علت سقوط هواپیمای بوئینگ 737 اوکراینی که با اصابت موشک پدافند هوایی سپاه سرنگون شد، مردم ایران با حضور در تجمعات اعتراضی، خشم خود را نسبت به این اقدام و پنهانکاری سه روزه مسئولان برای مخفی نگه داشتن این حادثه، نشان دادند.
معترضان با برپایی مراسم یادبود، شعارهای ساختارشکنانه علیه جمهوری اسلامی سر دادند و حتی خواستار کناره گیری علی خامنه ای، فرمانده کل قوا از قدرت شدند.

از این تجمعات ویدیوهایی منتشر شد که نشان می داد عده ای از حاضران، تصاویر قاسم سلیمانی که در سطح شهر نصب شده را پاره می کنند.

معترضان که از پرچم آمریکا و اسرائیل رد نشدند ستون پنجم دشمن هستند.

علم‌الهدی، معترضان را «ستون پنجم دشمن» خواند که باید «محاکمه صحرایی» شوند و اعلام کرد که در هر «جنگی» این «وضعیت» برقرار است.

او معترضان در تجمعات چند روز اخیر که از روی پرچم آمریکا و اسرائیل رد نشدند را «ستون پنجم دشمن» نامید و خواستار برخورد با آنها شد.

در ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، عده ای از معترضان که گفته شده دانشجویان دانشگاه بهشتی بودند، از روی پرچم آمریکا و اسرائیل که روی کف زمین نقاشی شده عبور نمی کنند و به بسیجیانی که پا روی پرچم ها می گذارند اعتراض می کنند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با نوشتن توئیتی این اقدام معترضان را مورد تحسین قرار داد و آن را یک «پیشرفت بزرگ» نامید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، در ادامه با اشاره به حضور راب مک‌ایر در تجمعات مردمی برای بزرگداشت کشته شدگان هواپیمای اوکراینی گفت: «سفیر انگلیس اخراج شود بالاترین محبت در حق اوست؛ سفیر انگلیس باید تکه تکه شود. انگلستان باید ممنون عناصر امنیتی ما باشد؛ اگر این عنصر ناپاک دست نیروهای خط حاج قاسم سلیمانی می‌افتاد تکه بزرگش، گوشش بود؛ او ستون پنجم دشمن ماست».

گفتنی است، رسانه های ایران اعلام کردند که رابرت مک ایر، سفیر بریتانیا در تهران، هنگام حضور در تجمعات مردمی در اعتراض به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشت شد.

او پس از اقدامات اولیه قانونی به نماینده وزارت امور خارجه تحویل داده و ساعاتی بعد آزاد شد.

بریتانیا این اقدام را به شدت مورد اعتراض قرار داد و آن را «نقض فاحش قوانین بین‌المللی» نامید. همچنین سفیر ایران در لندن به وزارت خارجه این کشور در همین رابطه احضار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید