سخنگوی قوه قضاییه ایران با اعلام آمار بازداشتی‌های اعتراضات: حدود 30 تن بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضاییه ایران، عدد اولیه بازداشتی‌های اعتراض به حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی به وسیله موشک پدافند هوایی سپاه را حدود «30 نفر» اعلام کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، غلامحسین اسماعیلی، در هجدهمین نشست خبری خود، سه شنبه 14 ژانویه 2020، تعداد بازداشتی های تجمعات اعتراضی به حادثه سرنگونی هواپیمای بوئینگ 737 اوکراینی را حدود 30 نفر اعلام کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه «اجازه نمی‌دهیم امنیت کشور مخدوش شود»، به انجام «اظهارنظرها، فعالیت‌ها و اقداماتی» اشاره کرد که به گفته او صد در صد «مغایر امنیت ملی کشور» بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه ایران، اعتراضات مردمی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی به وسیله موشک پدافند هوایی سپاه را «اقدام علیه امنیت» و اقدامی که «امنیت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد» و «دست بیگانگان» در آن نقش دارد، توصیف کرد.

او با اظهار بی‌اطلاعی از تعداد دقیق بازداشتی‌های اعتراضات اخیر گفت: «عدد دقیق ندارم اما آمار اولیه چیزی حدود 30 نفر بوده است».

اسماعیلی، انجام «دستگیری‌های اولیه» را توسط «ضابطان دستگاه قضایی» و در قالب «جرم مشهود» دانست و از آزادی تعدادی از بازداشت شدگان خبر داد.

گفتنی است، پس از اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز شنبه 11 ژانویه 2020، مبنی بر اصابت موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای اوکراینی که منجر به سقوط این هواپیما و کشته شدن 176 سرنشین آن شد، اعتراضات مردمی در نقاط مختلف ایران به این موضوع برگزار شد.

رسانه‌های داخلی ایران گزارش دادند که در چند مرکز آموزش عالی تهران، از جمله دانشگاه‌های بهشتی، علامه طباطبایی و خواجه نصیر مراسم یادبودی برای قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی برگزار شد که با سر دادن شعارهای ساختارشکنانه همراه بود.

تجمع کنندگان به پنهان‌کاری و تکذیب گزارش‌ها توسط مسئولان درباره هدف قرار گرفتن بوئینگ 737 اوکراینی توسط موشک سپاه اعتراض داشتند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از این اعتراضات نشان می‌دهد ماموران امنیتی جمهوری اسلامی برای پراکنده کردن معترضان، به سر و بدن آن‌ها تیراندازی کرده و موجب مجروحیت تعدادی از آن‌ها شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید