نیروهای امنیتی چند شهروند را در سومین روز متوالی از اعتراضات ایران مجروح کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در سومین روز متوالی اعتراضات مردم شهرهای مختلف ایران در پی سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین و کشته شدن بیش از 170 سرنشین، روز دوشنبه 13 ژانویه 2020 این اعتراضات ادامه داشت.

ویدئوهایی از اعتراضات چشمگیر مردم شهرهای مختلف ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در یکی از این ویدئوها که در دانشگاه تهران ضبط شده، مردم شعار دادند «نخبه‌هامون رو کشتن، آهوند به جاش گذاشتن.» ده‌ها تن از نیروهای امنیتی در نقاط مختلف تهران مستقر شده تا در صورت لزوم به سرکوب اعتراضات مردمی بپردازند.

در کرمان، زادگاه قاسم سلیمانی که چندی پیش در حمله هوایی ارتش آمریکا در منطقه‌ای در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد، نیز مردم تجمع کرده و با سر دادن «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت » خواستار کناره‌گیری رهبر ایران از قدرت شدند.

روز گذشته نیز مردم معترض با سردادن «فرمانده کل قوا، استعفا استعفا» کناره‌گیری رهبری ایران را خواستار شدند.

براساس گزارش‌ها تا کنون تعدادی از معترضان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی مجروح شده‌اند. ویدئوهایی از نیروهای لباس شخصی مسلح و همچنین معترضان زخمی منتشر شده است.

فرمانده پلیس تهران روز دوشنبه از نیروهایش خواست در مواجهه با مردم معترض خشمگین خویشتندار باشند. حسین رحیمی در سخنانی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، مدعی شد پلیس با افرادی که تجمع کرده‌اند با صبر و مدارا رفتار کرده و به سوی آنها شلیک نکرده است، زیرا که به نیروهای پلیس در پایتخت دستور داده شده، خویشتندار باشند.

ایران اعتراف کرد که یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را به اشتباه سرنگون کرده است. در این حادثه که ساعاتی پس از شلیک موشک‌هایی به سمت عراق با هدف گرفتن انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، رخ داد 176 سرنشین هواپیما کشته شدند. ایران در ابتدا برای چند روز مسئولیت خود را در این زمینه انکار و این حادثه را به نقص فنی ربط داده بود.

شب گذشته نیز از اهواز و محوطه پیرامونی کتابخانه مرکزی این شهر نیز ویدئویی منتشر شده که نشان می‌‎دهد نیروهای امنیتی درحال بازداشت یکی از معترضان بوده و فریادهای زنی برای نجات او از دست نیروهای امنیتی راه به جایی نبرده است.

در شاهرود نیز معترضان با «دیکتاتور» خواندن رهبر ایران، شعار دادند «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، ایرانی بی‌پناه، صاحب عزاست امروز».

شهر اراک نیز یکشنبه پر آشوبی را تجربه کرد و صدها نفر از مردم معترض در این شهر به خیابان‌ها آمدند و علیه حکومت ایران شعار سر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید