اوکراین: تهران متعهد شد که دو جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده را به کییف تحویل دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وادیم پریستایکو، وزیر امور خارجه اوکراین، روز دوشنبه 13 ژانویه 2020 اعلام کرد پنج کشوری که اتباع آنها در حادثه سرنگونی هواپیمای مسافربری توسط ایران کشته شده‌اند، روز پنج‌شنبه 16 ژانویه در لندن گردهم می‌آیند تا درباره اتخاذ اقدامات قانونی تبادل نظر کنند.

وزیر امور خارجه اوکراین در حاشیه سفرش به سنگاپور گفت که این 5 کشور خواهان دریافت غرامت و انجام تحقیقات درباره این حادثه هستند.

همه 176 سرنشین پرواز شماره # PS752 که از تهران راهی کییف بود، روز چهارشنبه 8 ژانویه کشته شدند. این پرواز دقایقی پس از ترک فرودگاه تهران، مورد هدف یک موشک ایرانی قرار گرفت و ایران ادعا کرد که این اتفاق ناشی از یک خطای انسانی بوده و سامانه‌های ایران، هواپیمای اوکراینی را موشک کروز تشخیص داده‌اند.

پریستایکو گفت این ادعا که هواپیما در نزدیکی یک مرکز نظامی حساس پرواز کرده «یاوه و پوچ‌» است و تهران متعهد شده که دو جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده را به کییف تحویل دهد.

پیش از این دولت ایران برای تاخیر در اطلاع‌رسانی درباره اطلاعات مربوط به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که موجب مرگ 176 سرنشین آن شد، اظهار تاسف کرده بود. ایران مدعی است که این هواپیما به اشتباه هدف یک موشک شلیک شده از یک پایگاه موشکی متعلق به سپاه پاسداران قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید