خواهرش را در سانحه هواپیما اوکراین از دست داده:خواهان پاسخ قانع‌کننده از ایران هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی سقوط هواپیمای اوکراینی در اثر برخورد موشک ایران و منهدم شدن آن، در سحرگاه چهارشنبه گذشته، قلب خانواده‌های قربانیان این سانحه نیز از غم و اندوه از دست دادن عزیزان‌شان منهدم شده است. در اینجا داستان امیر را می‌خوانیم که یکی از بستگان قربانیان کانادایی است که خواهر و شوهر خواهر و دختر آنها، در این سانحه جان باختند و او همچنان در شوک از دست دادن این عزیزان بسر می‌برد.

امیر در گفت‌وگو با العربیه و الحدث با بیان شوک روانی از دست دادن خواهرش آوین، شوهرش و دخترشان که در سفری بی بازگشت راهی ایران شدند، افزود: «خواهرم اوین هشت سال از من کوچکتر بود و دخترش یک سال ونیمه،من روی فیسبوک بودم که خبر سقوط هواپیمای اوکراینی را خواندم. فکر کردم این داستان را فردی صرفا برای خنده و شوخی نشر کرده است.

پس از فاجعه، خانواده‌های قربانیان پرسش‌های بسیاری را در مورد علل وقوع این سانحه مطرح کردند تا اینکه سپاه پاسداران پاسخ آن‌ها را در قالب این اعتراف داد که موشک برد کوتاه به اشتباه به سوی این هواپیما، شلیک شده و در نتیجه این تصمیم اشتباه، 176 نفر که اکثراً ایرانی و کانادایی بودند کشته شدند. در میان قربانیان، شهروندان اوکراینی، سوئدی، بریتانیایی و افغان نیز جزو سرنشینان هواپیمای بوئینگ بودند.

امیر خواستار پاسخی قانع کننده درباره آنچه اتفاق افتاده شده و گفت: «خانواده، برادران، خواهران و همه در مورد بروز این سانحه سؤال دارند و ما سزاوار این هستیم که پاسخ قانع کننده‌ای بگیریم.»

هواپیمای اوکراینی بامداد روز چهارشنبه گذشته براساس اعتراف سپاه پاسداران در روز شنبه 11 ژانویه در اثر اصابت موشک کوتاه برد سرنگون گردید. این در حالی بود که تا قبل از شنبه مسئولان ایران و سازمان هواپیمایی کشوری با ضرس قاطع فرضیه سقوط هواپیما در اثر اصابت موشک را که از سوی چندین جهت بین‌المللی از جمله کانادا، اوکراین، انگلیس و مقامات آمریکایی مطرح شده بود، رد کرده و طرح این فرضیه را در چهارچوب جنگ روانی علیه نظام تفسیر می‌کردند.

گفتنی است فرانسوا فيليپ شامپين وزیر خارجه کانادا پیشتر گفته بود که 57 نفر از کانادایی‌ها در این سقوط هواپیما کشته شدند. این در حالی بود که اوتاوا در ابتدا اعلام کرد 63 کانادایی در این سانحه جان باختند.

وی همچنین تأکید کرد که یک کارگروه اضطراری برای کمک به خانواده‌های قربانیان تشکیل خواهد شد.

به اعتراف فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران ایران، یک اپراتور بدون گرفتن موافقت نهایی و در اثر بروز مشکل در ارتباطات، موشکی را به طرف هواپیمای بوئینگ شلیک کرده بود که این اشتباه به ادعای وی، معلول فضای به شدت متشنج حاکم به ویژه در پی شلیک ده‌ها موشک به سوی دو پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای آمریکا درعراق بوده است.

«ده ثانیه»

حاجی‌زاده فرمانده هوا فضای سپاه افزود: «او موظف بود در این شرایط تماس و تاییدیه بگیرد و خبط این اپراتور هم از همین نقطه است. اما در این شرایط ظاهرا سیستم ارتباطی‌اش با اختلال مواجه بود. حالا یا سامانه جمینگ باعث شده یا شبکه شلوغ بوده به هر ترتیب نمی‌تواند ارتباط بگیرد. در این شرایط 10 ثانیه فرصت داشت تصمیم بگیرد می‌توانست بزند و می‌توانست نزند در این شرایط متاسفانه این تصمیم بد را می‌گیرد و موشک شلیک می‌شود و هواپیما مورد اصابت قرار می‌گیرد».

حاجی زاده همچنین در ادامه سخنانش که از تلویزیون دولتی پخش شد، ادعا كرد که این موشک برد كوتاه در نزدیكی هواپیما منفجر شد و لذا هواپیما موفق شد برای مدت كوتاهی پس از برخورد موشک، به پرواز خود ادامه دهد ولی هنگامی که هواپیما به زمین برخورد كرد، منفجر گردید.

این در حالی است که اوکراین اندکی بعد با ارائه مدارک و نقشه‌ها، این روایت ایران از سانحه را رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید