حسین‌زاده در واکنش به دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی: پنهانکاران محاکمه شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس ایران، پنهانکاری سه روزه درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی را مورد انتقاد قرار داد و با بیان اینکه پنهانکاران حقیقت این اتفاق «باید از خجالت آب شوند و شرمسار مردم باشند» خواستار استعفا و محاکمه آنها در کنار مسببین شد.

در حالی که پیش از این، اخباری در رسانه‌های خارج از ایران منتشر شد که دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی را اصابت موشک پدافند هوایی سپاه، اعلام کرده بودند، رسانه‌ها و مقامات ایران با رد و تکذیب این موضوع طی سه روز گذشته، دلایل دیگری را به عنوان علت این حادثه عنوان کردند.

حالا با انتشار بیانیه ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح «خطای انسانی» را به عنوان دلیل این اشتباه بیان کرد، برخی مقامات ایران به این موضوع واکنش نشان دادند. عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مجلس ایران نیز در این باره در صفحه توئیتر خود نوشت: «غم از دست رفتن جان مسافران پرواز 752 افزون‌تر شد. از چهارشنبه تا صبح شنبه کسی از حقیقت خبر نداشته که بعد از سه روز تکذیب، خبر اعلام شود؟»

او با مطرح کردن این پرسش که «لابد انتظار دارید که حرف‌های‌تان مورد قبول افکار عمومی قرار بگیرد؟»، در ادامه نوشت: «همه افرادی که در این سه روز به پنهانکاری درباره فاجعه هواپیمای اوکراینی مشغول بودند باید از خجالت آب شوند و شرمسار مردم باشند».

حسین‌زاده در کنار مجازات مسببین این حادثه، خواستار «استعفا و محاکمه» کسانی شد که در این سه روز درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی دست به «پنهانکاری» زده بودند. او در پایان نوشت: «خدایا ملت را از شر مسئولان بی‌تدبیر حفظ کن. به سهم خودم شرمسارم و عذرخواه مردمم».

گفتنی است، هواپیمای مسافربری اوکراینی با 176 مسافر که بیشتر آنها ایرانیان ساکن خارج از کشور بودند، صبح چهارشنبه 8 ژانویه 2020، پس از برخاستن از فرودگاه امام در تهران، حوالی پرند سقوط کرد. در ابتدا «نقص فنی» به عنوان دلیل این حادثه اعلام شد اما بعد از سه روز، ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای اعلام کرد که «خطای انسانی» پدافند هوایی یکی از «مراکز حساس نظامی سپاه» باعث شلیک موشک به این هواپیما و سقوط آن شده است.

این حادثه، پس از حمله ایران به پایگاههای آمریکا در عراق با عنوان «انتقام سخت» برای تلافی کشتن قاسم سلیمانی، روی داد. گزارش‌های غیررسمی رصد ماهواره‌ای آمریکا نشان می‌داد که موشک به هواپیما اصابت کرده است.

از روز پنجشنبه نیز، ویدئویی که توسط نیویورک تایمز نیز منتشر شد، نشان می‌داد؛ دو شیء نورانی در آسمان تهران به هم برخورد می‌کنند که بیش از پیش فرضیه اصابت موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی را تقویت می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید