ترامپ: ایران قصد حمله به 4 تا از سفارتخانه‌های آمریکا را داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 10 ژانویه 2020 گفت که حمله آمریکا به قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و کشتن او در عراق پس از آن انجام گرفت که محرز شد ایران برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد طرح‌ریزی کرده و به فرماندهی قاسم سلیمانی قصد حمله به 4 تا از دیگر سفارتخانه‌های آمریکا را داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز که حمله آمریکا برای هدف قرار دادن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران در عراق پس از آن صورت گرفت که برای واشینگتن محرز شد که ایران برای حمله به سفارت آمریکا در بغداد طرح‌ریزی کرده و به فرماندهی قاسم سلیمانی قصد حمله به 4 تا از دیگر سفارتخانه‌های آمریکا را داشت.

آمریکا آماده جنگ بود.. اما..

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده جمعه و پیش از این اعلام کرده زمانی که تهران 16 موشک را به سوی پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق شلیک کرد، آمریکا آماده ورود به جنگ با ایران شده بود.

با این حال، او طی سخنرانی خود در کمپین انتخاباتی‌اش در تولیدو در ایالت اوهایو افزود: «اما ما وارد جنگ نشدیم زیرا کسی کشته نشد».

او بار دیگر تصریح کرد که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران که در حمله پهپادی آمریکا در 3 ژانویه در محوطه فرودگاه بغداد کشته شد، قصد داشت حملات جدیدی علیه منافع آمریکا انجام دهد و در حال تدارک و مقدمه‌چینی برای هدف قرار دادن سفارتخانه‌های آمریکا نه فقط در عراق بلکه در دیگر کشورها بود.

ترامپ در ادامه گفت: «اگر آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا در جریان عملیات علیه سلیمانی قرار می‌گرفت، این اطلاعات را به رسانه‌ها لود داده و منتقل می‌کرد.»، این گفته ترامپ در واقع کنایه‌ای به انتقادات مطرح شده در کنگره به ویژه ازسوی دموکرات‌ها علیه او در مورد لزوم اطلاع‌رسانی به کنگره قبل از انجام هرگونه اقدام نظامی در خارج از کشور بود.

آسیب جزئی

گفتنی است ترامپ، چهارشنبه و در پی موشک‌باران پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در عراق توسط سپاه پاسداران ایران، اطمینان داد که «همه سربازان آمریکایی در پایگاه‌های عراق سالم هستند و در جریان حمله موشکی ایران تنها خسارت مادی بسیار اندکی به پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکا وارد آمده است.

ترامپ در ادامه تاکید کرد که «نیروهای قهرمان آمریکا برای هر اتفاقی آمادگی دارند.»

او در ادامه گفت: «به نظر می‌رسد که ایران از شدت مواضع خود کاسته که این امر از دید طرف‌های دست اندرکار و جهانیان، تحولی مثبت می‌باشد. ما خسارت و تلفات جانی در میان امریکایی‌ها یا عراقی‌ها نداشتیم.»

تحریم‌های جدید علیه ایران

در تازه‌ترین تحولات در جریان تنش‌های میان دو کشور، ایالات متحده و در واکنش به حملات موشکی تلافی‌جویانه اخیر ایران، روز جمعه تحریم‌هایی را علیه شخصیت‌ها، نهادها و شرکت‌های ایرانی مرتبط با حمله موشکی اخیر به دو پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق اعمال کرد. تحریم‌های جدید آمریکا صنایع فولاد و آهن ایران و همچنین 8 تن دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی که مرتبط با حمله موشکی اخیر هستند را هدف قرار می‌دهد.

در همین راستا مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریكا، جمعه در كنفرانسی مطبوعاتی با استفان منوچین وزیر خزانه داری، با تاکید بر این‌که هدف واشینگتن بازداشتن ایران از برهم زدن ثبات خاورمیانه است، خاطرنشان كرد كه ایالات متحده مجازات‌هایی را علیه مقامات ایرانی متهم به بی‌ثبات سازی منطقه اعمال می‌کند.

او افزود: «ایالات متحده اطلاعات دقیقی را در مورد حملات آتی ایران علیه اهداف آمریکایی در اختیار دارد».

پمپئو تصریح کرد، ایران باید میان رفاه مردم خود و تأمین بودجه حزب‌الله و سایر شبه نظامیان وابسته به خود، یکی را انتخاب کند.

پمپئو در ارتباط با کشته شدن قاسم سلیمانی تأکید كرد، ترامپ زمانی تصمیم به حذف سلیمانی گرفت که از مفاد گزارش‌های اطلاعاتی درباره حملات قریب‌الوقوع علیه منافع آمریکا مطلع شد.

وزیر امور خارجه آمریكا اظهار داشت، هدف نیروهای آمریكایی حاضر در عراق، مبارزه با داعش است.

از طرفی استفان منوچین نیز در این نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: «17 مورد تحریم تازه علیه صنایع فولاد و آهن ایران اعمال خواهد شد. همچنین 8 تن از مقام‌های ایرانی که در حمله موشکی اخیر به پایگاه‌های آمریکا در عراق دخالت داشتند، را تحریم می‌کنیم».

بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، این مقامات عبارتند از علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، سرتیپ غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمدرضا نقدی معاون هماهنگی سپاه، محمدرضا آشتیانی جانشین رئيس ستاد کل نیروهای مسلح، علی عبداللهی معاون هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح، علی اصغر حجازی معاون اجرایی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و محسن قمی معاون امور بین‌الملل دفتر خامنه‌ای.

وزیر خزانه داری ایالات متحده همچنین تاکید کرد: «واشنگتن به اعمال تحریم‌ها تا زمانی که ایران فعالیت‌های برهم زننده ثبات منطقه را متوقف کند، ادامه خواهد داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size