وزیر خارجه فرانسه: ایران تا یکی دو سال دیگر می‌تواند به سلاح هسته‌ای برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، جمعه 10 ژانویه 2020، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در گفت‌وگو با رادیو آر.تی.ال، با اشاره به کاهش تعهدات برجامی اخیر ایران، ادامه «عدم پایبندی ایران به توافق وین» را منجر به دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای، در یک زمان نسبتا کوتاه، بین یکی دو سال دیگر دانست.

بر اساس این گزارش، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، امروز، نشستی اضطراری خواهند داشت تا راه حلی برای دور کردن ایران و آمریکا از درگیری بیابند.

ایران در هفته‌ای که گذشت، طی بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات در برجام را اعلام کرد بر این اساس که جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

در حالی که ایران بارها اعلام کرده که فعالیت هسته‌ای، این کشور «مسالمت آمیز» است و قصدی برای ساخت بمب اتمی ندارد.
بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تا سال گذشته، روی «برنامه‌ای برای ساخت بمب اتمی» کار می‌کرده است. این گزارش، برای جامعه‌ی جهانی یک هشدار به شمار می‌آید.

طبق این گزارش، مستنداتی که در اختیار مقامات آژانس بین‌المللی قرار گرفته، حاکی از آن است که جمهوری اسلامی تا سال 2010، پروژه‌ها و آزمایش‌های گوناگونی برای ساخت کلاهک انفجاری هسته‌ای دنبال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید