ظریف: ما به دنبال تشدید تنش نیستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه 8 ژانویه پس از حمله موشکی بر پایگاه‌ آمریکا در عراق در توئیتر نوشت، ما به دنبال تشدید تنش یا جنگ نیستیم.

ظریف با اشاره به پاسخ ایران به کتشه شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس، در حمله جمعه گذشته آمریكا در بغداد، افزود: «ما از خودمان در برابر هر تهاجمی دفاع می‌کنیم.»

وی افزود: «ایران منطبق با بند 51 منشور ملل متحد، اقدامات متناسبی در دفاع از خود انجام داد و پایگاهی را که از آن حمله بزدلانه علیه شهروندان و مقام‌های ارشد ما انجام شده بود هدف قرار داد.»

کانال تلویزیونی العالم در تلگرام به نقل از ظریف در انتقاد از مسئولان پیرامون ترامپ نوشته است «وقتی نادانی و غرور با هم ممزوج شود نتیجه خطرناکی دارد. ترامپ دورش افرادی این‌چنین دارد نتیجه‌اش این است که این حرکت‌های خبط را نشان دادند.»

از طرفی، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران گفت: «ما جنگ‌طلب نیستیم اما این پاسخ، حق مشروع ماست. اگر آمریکا واکنش نشان دهد، اقدامی متقابل و شدیدتری خواهیم داشت». وی در توییتر نوشت: «از سپاه برای اجرای این عملیات دقیق سپاسگزاریم. در این عملیات پایگاه آمریکا بدون امکان واکنش پدافندی، هدف قرار گرفت.»

این درحالی است که حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری ایران، با اشاره به حمله بر یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق توسط ایران در پاسخ به اقدام اخیر ایالات متحده در به کشتن قاسم سلیمانی و تعدادی از هم‌راهان او در توییتر خود یادآور شد: «هر اقدام نامطلوب نظامی از سوی آمریکا در سطح منطقه با یک جنگ تمام عیار منطقه روبرو می‌شود».

پیش از این، سپاه پاسداران ایران اعلام کرده بود که حمله موشکی را علیه پایگاه عین الاسد در استان انبار، در غرب عراق و پایگاه دیگری در اربیل انجام داده و این دو پایگاه مقر استقرار نیروهای آمریکایی هستند.

همچنین خبرگزاری تسنیم از مشارکت شبه‌نظامیان حشد الشعبی عراق در حمله به پایگاه نظامی در اربیل پرده برداشت.

در همین حال، منابع العربیه و الحدث تأیید کردند نیروهای آمریکایی سکوی پرتاب موشک را هدف قرار دادند که موشک‌ها را از آن به سوی پایگاه اربیل شلیک شده است.

سپاه پاسداران در بیانیه خود خواستار عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از منطقه شد تا بیش از این جان نظامیان آمریکایی به خطر نه‌افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید