خامنه‌ای حمله به پایگاه آمریکایی در عراق را برای انتقام خون سلیمانی کافی ندانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر ایران، روز چهارشنبه 8 ژانویه حمله موشکی به مقرهای ائتلاف در عراق را موفقیت آمیز توصیف کرده و تأکید کرد «نیروهای آمریکایی باید منطقه را ترک کنند» و ایالات متحده دشمن ایران است.

این مواضع در سخنان پخش شده خامنه‌ای رهبر انقلاب از تلویزیون ایران، پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه‌های آمریكا در عراق مطرح شد که طی آن، خامنه‌ای گفت :«کارهای نظامی به این شکل کفایت این کار را نمی‌کند. باید حضور فساد برانگیز آمریکا در این منطقه تمام شود. آنها در منطقه جنگ، فتنه، ویرانی و خراب شدن زیربناها آوردند.»

خامنه‌ای درباره توافق هسته‌ای تاکید داشت که هرگونه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با واشنگتن، راه را بر سلطه‌جویی آمریکا هموار خواهد کرد.

خامنه‌ای با توصیف شرایط سخت و دشوار کنونی که ایران با آن روبرو است، خاطرنشان کرد که این کشور با جبهه گسترده‌ای مواجه می باشد و قتل قاسم سلیمانی نشان داد که انقلاب ایران هنوز زنده است.

این درحالی است که شورای نگهبان ایران امروز چهارشنبه (8 ژانویه) تأیید کرد، حمله موشکی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق؛ یک اقدام مشروع دفاعی است.

عباس کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری عراق انتشار یافت گفت که حمله موشکی توسط نیروهای سپاه پاسداران به پایگاه ارتش آمریكا، یک اقدام دفاعی مشروع و قانونی در برابر تجاوز آمریکا بود.

به نظر کدخدایی عملیات انجام شده در سحرگاه امروز در تطابق با منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌المللی قرار دارد.

سپاه پاسداران شامگاه سه‌شنبه 7 ژانویه اعلام کرد، پایگاه عین الاسد در استان الانبار در غرب عراق و پایگاه دیگری در اربیل که هر دو، مقر نیروهای آمریکایی هستند را هدف حملات موشکی خود قرار داده است. به گفته تلویزیون دولتی ایران، سپاه پاسداران ایران پس از این حملات اعلام كرد هرگونه اقدام آمریكا در پاسخ به حملات تهران علیه اهداف آمریكایی در عراق، با پاسخ جدیدی از سوی ایران روبرو خواهد شد.

پنتاگون روز چهارشنبه 8 ژانویه گزارش داد، این حملات موشکی علیه پایگاه‌های ایالات متحده در عراق خسارات مادی محدودی به دنبال داشته است. به گفته یک مقام آمریکایی بیشتر موشک‌های ایرانی به اهداف‌ اصابت نکرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید