ترامپ خطاب به ایران: با موشک‌های «بزرگ، سریع، دقیق و کشنده» پاسخ می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 8 ژانویه 2020 با اشاره به عملیات ارتش این کشور برای کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران گفت که دستان قاسم سلیمانی به خون ایرانی‌ها و عراقی‌ها آغشته است.

ترامپ همچنین به حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق اشاره کرد و ایران را تهدید کرد که با موشک‌های «بزرگ، سریع، دقیق و کشنده» پاسخ خواهد داد.

او درباره حمله شب گذشته ایران توضیح داد که به لطف سیستم‌های هشدار آمریکا نه این کشور و نه عراق متحمل هیچ‌گونه خسارت و ضرری نشدند.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که حملات ایران به پایگاه آمریکایی در عراق هیچ‌گونه تلفات جانی در پی نداشت.

دونالد ترامپ پیش از آنکه خطاب به حضار صبح بخیر بگوید، گفت: «تا زمانی که من رئیس‌جمهوری آمریکا هستم، ایران هرگز به تسلیحات اتمی دست نخواهد یافت.»

او افزود ایران در روزی که این توافق را با آمریکا و دیگر کشورهای غربی امضاء کرد، شعار مرگ بر آمریکا سر داد و حالا زمان آن رسیده کشورهایی که توافق برجام را امضاء کرده‌اند برای جهانی امن‌تر این توافق را کنار بگذارند.

دونالد ترامپ گفت که از ناتو خواهد خواست حضور پررنگ‌تری در خاورمیانه داشته باشد، با این حال اعلام کرد کشورش آماده صلح با کشورهایی است که خواهان صلح هستند.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که ایران خسارت‌های فراوانی در یمن، لبنان و سوریه به بار آورد و تحریم‌های بیشتری علیه این کشور وضع خواهیم کرد. او بلافاصله تحریم‌های اضافی فوری را اعلام کرد.

او همچنین به اخلال در روند دریانوردی تجاری جهان در تنگه هرمز از سوی ایران اشاره کرد و گفت که ایران چندین کشتی را در خلیج ربود و به تاسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی حمله کرد.

دونالد ترامپ در این سخنرانی، از قاسم سلیمانی فرمانده ارشد سپاه ایران که در سوم سپتامبر 2020 در یک حمله پهپادی ارتش آمریکا کشته شد، نیز یاد کرد و گفت که ارتش آمریکا با کشتن سلیمانی، بزرگترین تروریست دنیا را از بین برد. به گفته ترامپ سلیمانی کسی بود که سازمان تروریستی حزب‌الله را آموزش داد و سبب کشته‌ و زخمی شدن تعداد زیادی از سربازان آمریکایی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید