دبیرکل ناتو: توافق داریم که ایران مطلقا نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس ستولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» شامگاه دوشنبه 6 ژانویه 2020 گفت که تمامی کشورهای عضو این پیمان بر ضرورت این‌که ایران مطلقا نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد اتفاق نظر دارند.

از سویی دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا دوشنبه پیش از این در توئیتی گفت، ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

پس از آن که سفرای کشورهای عضو ناتو گفت‌وگوهای فوق‌العاده‌ای را درباره تشدید بحران در منطقه خاورمیانه منعقد کردند، دبیرکل ناتو در ادامه از ایران خواست تا «از افزایش خشونت‌‌‌طلبی و اقدامات تحریک آمیز» خودداری کند.

کشورهای عضو ناتو ضمن تاکید بر ضرورت کاهش تنش‌ها و خویشتن‌داری اعلام کردند که هر گونه جنگ جدید به نفع هیچ‌کدام از طرف‌ها نخواهد بود و در این زمینه از ایران خواستند تا از اقدامات خشونت‌آمیز و تحریک‌های بیشتر بپرهیزد.

نشست فوق العاده نمایندگان کشورهای عضو ناتو پس از آن منعقد می‌شود که ایالات متحده در حمله‌ به اهدافی در اطراف فرودگاه بغداد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران و چندتن دیگر از دستیارانش را کشت.

از سویی مسئولان آمریکایی سایر اعضای ناتو را در جریان جزئیات حمله به فرودگاه بغداد قرار دادند.

از طرفی دبیرکل ناتو همچنین تاکید کرد که عملیات کشتن سلیمانی تصمیمی است که از سوی آمریکا اتخاذ شده و ناتو یا کشورهای عضو آن نقشی در آن نداشته‌اند.

او گفت همه اعضای ناتو از اقدامات تنش‌آمیز ایران که برهم زننده ثبات در منطقه است، نگرانند. او به تحرکات تنش‌آمیز ایران و اقدامات ستیزه‌جویانه اخیر تهران در منطقه و به ویژه در این‌باره به حمله به تاسیسات نفتی آرامکو و سرنگونی پهپاد آمریکایی اشاره کرد.

از سویی و در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق ایران روز یکشنبه اعلام کرد که همه تعهدات برجامی‌اش در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 با غرب را کنار گذاشته است اقدامی که بر نگرانی کشورهای اروپایی در این‌باره افزوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید