پمپئو: دنیا پس از کشته شدن سلیمانی، مکانی امن تر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، یکشنبه 5 ژانویه تأکید کرد که امروز دنیا پس از کشته شدن سلیمانی، مکانی امن‌تر است. پمپئو در اشاره به هدف قرار دادن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در بامداد جمعه گذشته و کشته شدن وی خاطر نشان کرد: «ما از همه گونه صلاحیت برای اقدامی که انجام دادیم، برخورداریم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در مصاحبه‌ای تلویزیونی با بیان اینکه رهبری ایران نقطه نظر دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا را فهمیده و پیام او را به روشنی دریافت کرده، افزود: «برآوردهای اطلاعاتی درباره سلیمانی کاملا واضح بود.»

وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که واشنگتن با ضرباتی قانونی، تصمیم‌سازان حقیقی که هرگونه حمله به اهداف آمریکایی را مدیریت می‌کنند را هدف قرار خواهد داد و «ما احتمال‌های واقعی در رابطه با اقدام ایران در هدف قرار دادن سربازان آمریکایی را مد نظر داریم.»

پمپئو در ادامه عنوان کرد که دولت ترامپ همچنان کنگره را در جریان تحولات خاورمیانه قرار خواهد داد.

تهدیدهای شبه‌نظامیان حشد الشعبی

قاسم سلیمانی، معمار عملیات پنهانی برون مرزی نظام ایران، بامداد روز جمعه در یک حمله پهپادی آمریکایی علیه کاروان حامل او، ابومهدی المهندس معاون رهبر حشد الشعبی و 4 افسر ایرانی و جمعی از رهبران حشد الشعبی در فرودگاه بغداد کشته شدند.

در پی این حمله هوائی، شبه‌نظامیان حشد الشعبی به رهبری هادی العامری خصوصاً کتائب حزب الله عراق و عصائب أهل الحق زیر مجموعه های حشد الشعبی، روز شنبه 4 ژانویه در مراسم تشییع جنازه سلیمانی و المهندس در بغداد، تهدید به انجام عملیات انتقام‌جویانه در پاسخ به این حمله آمریکا کردند.

پاسخی شدید

این در حالی است که دونالد ترامپ روز یکشنبه 5 ژانویه، بار دیگر تهدید کرد، در صورت هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی یا شهروندان آمریکایی از سوی ایران، به این کشور حمله خواهد کرد.

او گفت: «آنها در گذشته به ما حمله کردند و ما پاسخ دادیم. اگر دوباره به ما حمله کنند که من چنین توصیه‌ای به آنها نمی‌کنم، با پاسخ پرقدرت‌تر و شدیدتر از آنچه قبلاً دیده بودند، روبه‌رو خواهند شد.»

ترامپ افزود: «ایالات متحده به تازگی 2 تریلیون دلار برای تجهیزات نظامی هزینه کرده است. ما بزرگترین و بهترین ارتش جهان هستیم. اگر ایران به هر یک از پایگاه‌ها یا شهروندان ما حمله کند، ما بدون هیچ تردیدی شماری از این تجهیزات مدرن را به کار خواهیم گرفت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size