ایران می‌گوید همه تعهدات برجامی‌اش را کنار گذاشته؛ آیا تهران از توافقنامه خارج شد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت ایران روز یکشنبه 5 ژانویه 2020 با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گام پنجم کاهش تعهدات برجامی خود را که مربوط به است، بر می‌دارد.

در بیانیه‌ای که پاد، پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ایران منتشر کرد، آمده: «ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد.»

در ادامه این بیانیه آمده که « بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و منبعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.»

ایران با تاکید بر اینکه «در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد»، از ادامه همکاری خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبر داد.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در توئیتی نوشت: «گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی ایران برطبق پاراگراف ۳۶ برجام است و دیگر هیچ محدودیتی در تعداد سانتریفیوژها نخواهد بود. همه گام‌های برداشته شده در صورت اجرای موثر تعهدات طرف‌های مقابل قابل بازگشت است. ایران به همکاری کامل خود با آژانس ادامه می‌دهد.»

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا با شانه خالی کردن ایران از زیر بار آخرین تعهد برجامی بدین وسیله از توافقنامه هسته‌ای خارج شده است؟

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید