سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: دنبال جنگ نیستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه «جمهوری اسلامی به دنبال جنگ نیست ولی برای هر وضعیتی آمادگی دارد» ایران را ملتی دانست که «دست بسته» نیست اما درباره واکنش به کشته شدن سلیمانی اعلام کرد که «قوه عاقله نظام تصمیم‌گیرنده است» و آن را به‌ گونه‌ای انجام می‌دهد که کشور دچار «جنگ» نشود.

بر اساس گزارش خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی، یکشنبه 5 ژانویه 2020، عباس موسوی در نشست هفتگی در محل وزارت امور خارجه، موضع این وزارت درباره «مذاکره با آمریکا» برای آرام کردن اوضاع که پس از کشته شدن سلیمانی توسط برخی نمایندگان و سیاسیون مطرح شده است، گفت: «قطعا ایران با مذاکره زیر سایه تهدید موافق نیست و وزارت امور خارجه در راستای سیاست‌های کلی نظام اقدام خواهد کرد و موافق برخی اظهارنظرها نیست و آن را موافق انسجام ملی نمی‌داند».

به تازگی شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده تبریز، در گفت‌وگو با «سایت شمس» درباره پیامدهای کشته شدن قاسم سلیمانی اظهاراتی ارائه داد که خشم بسیجیان و سپاهیان را برانگیخت.

بی‌مقدار دو روز پس از مرگ قاسم سلیمانی، گفت: «پیشنهاد من، خویشتن‌داری و مذاکره بین ایران و آمریکا است، امیدوارم جنگی بین دو کشور رخ ندهد، زیرا پیروزی در برابر آمریکا و هم‌پیمانانش کاری سخت به نظر می‌رسد».

او در پاسخ به این سوال که «بهترین پاسخ به آمریکا چیست»، عنوان کرد: «پیشنهاد من، خویشتن داری و مذاکره بین ایران و آمریکا است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، بدون ذکر جزئیات نامه سفارت سوییس، آن را «بی‌ادبانه و خارج از روال دیپلماتیک» توصیف کرد و با اشاره به تهدید ترامپ درباره حمله به مراکز فرهنگی، حمله به این امکان را «جنایت جنگی» خواند.

پیش از این، موسوی، روز جمعه 3 ژانویه، از احضار سفیر سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران خبر داد و اعلام کرد که «پاسخ مقتضی ایران به پیام‌ آمریکا» به این دیپلمات سوییسی «ابلاغ» شد.
پیشتر خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت امور خارجه سوییس، از انتقال پیام دولت آمریکا درباره کشتن قاسم سلیمانی به دولت ایران خبر داد و اعلام کرد که این پیام از سوی یک دیپلمات سوییسی ارائه شده است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با بیان اینکه «تهدید را با تهدید پاسخ می‌دهیم»، مبنای کار وزارت خارجه ایران را «بیانیه عالی امنیت ملی» دانست که توسط «مقامات ذی‌ربط» در «زمان و مکان مناسب» اتخاذ می‌شود.
او تاکید کرد که «جمهوری اسلامی به دنبال جنگ نیست» ولی برای هر وضعیتی «آمادگی» دارد و ملت «دست بسته‌ای» نیست.
موسوی، تصمیم‌گیرنده درباره واکنش ایران به کشتن قاسم سلیمانی را قوه عاقله نظام دانست و خودداری از «جنگ» را اساس این تصمیم گیری عنوان کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با انتقاد از مواضع آلمان، فرانسه و بریتانیا، آن را «گستاخانه و غیرقابل قبول» توصیف کرد و اظهارات این کشورها درباره سپاه و نقش این سازمان در نقض حقوق بشر را «فرار رو به جلو» دانست.

او با بیان اینکه «اروپایی‌ها حامی گروه تروریستی شناسنامه داری هستند که خون‌های زیادی ریخته است»‌، اسرائیل را «صهیونیست‌های کودک کش» نامید.

موسوی، بدون نام بردن از مبدأ حمله به خودروی سلیمانی تاکید کرد که این نقطه برای «نیروهای امنیتی مسجل است» اما «همه عواقب آن را متوجه آمریکا و جنایتکارانشان» قلمداد کرد.

روزنامه دیلی‌میل، به نقل از یک فرمانده شبه‌نظامی محلی در عراق نوشت که دو موشک به خودروی حامل سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس اصابت کرده است.

این روزنامه در ادامه اعلام کرد که پهپادی که این خودرو را هدف قرار داده از مقر ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در قطر پرواز کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه اعلام کرد که «روایت رسمی و امنیتی از ترور سردار نداریم» آنچه اکنون بر آن تأکید شده این است که آمریکا باید عواقب همه مسئولیت‌های خود را بپذیرد.

موسوی از تشکیل جلسه مهم درباره «برداشتن گام پنجم» کاهش تعهدات برجامی خبر داد و تاکید کرد که ادامه برجام بر اساس «تحولات اخیر» مورد «بازنویسی» قرار می گیرد و اعلام کرد که پیش‌شرط ایران درباره «لزوم برداشتن تحریم‌ها از سوی آمریکا» و سپس «مذاکره» همچنان باقی است.

گفتنی است، پس از کشته شدن یک نظامی آمریکایی در عراق، آمریکا با مسئول دانستن قاسم سلیمانی، او را طی یک حمله هوایی به فرودگاه بغداد کشت.

پس از آن، مقامات بلندپایه ایران، با سخنانی تهدیدآمیز از انتقام و اقدامات تلافی جویانه سخن گفتند. رئیس‌جمهوری ایالات متحده با اشاره به این تهدیدات، در حساب کاربری خود در توئیتر به این اظهارنظرها پاسخ داد. او نوشت: «در صورت تهدید شهروندان یا منافع کشورش 52 نقطه ایران، از جمله نقاط مهم از نظر فرهنگی، هدف قرار خواهد گرفت».

دونالد ترامپ، در ادامه سلیمانی را مسئول کشته شدن صدها ایرانی دانست، به نظر می آید اشاره رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا به گزارش رویترز درباره 1500 کشته در اعتراضات آبان ماه است.

ترامپ در ادامه از هدف سلیمانی برای «حمله به سفارت آمریکا» خبر داد.

او پیش از این، تاکید کرد که هدف او از کشتن سلیمانی «جلوگیری از جنگ» بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید