اردوغان اولین رهبر خارجی که کشته شدن قاسم سلیمانی را به روحانی تسلیت گفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی عصر شنبه در تماسی تلفنی با همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان از رئیس‌جمهوری ترکیه به خاطر ابراز همدردی با رهبر دولت و مردم ایران به مناسبت کشته شدن ژنرال قاسم سلیمانی در حمله پهپادی بامداد جمعه تشکر کرد و افزود: «ایران و ترکیه همواره در مسائل پیچیده رایزنی و همفکری داشته‌اند.»

رییس جمهوری ایران از اردوغان خواست: «باید برابر اقدامات بی‌خردانه پاسخ داد و بی‌تردید سکوت در برابر متجاوز و ظالم، او را جسورتر خواهد کرد».

رییس جمهوری با بیان اینکه «مردم ایران از این اقدام آمریکایی‌ها بسیار عصبانی هستند»، اظهارداشت: «کار آمریکا بسیار غلط و نابخردانه بود، آمریکا حاکمیت ملی عراق را نقض کرد و در خاک عراق اقدامات تروریستی انجام داد که با استقلال این کشور منافات داشت.»

«از فقدان شهید سلیمانی عمیقا متاسفم»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، رییس‌جمهوری ترکیه نیز با تسلیت کشته شدن قاسم سلیمانی به «رهبری، دولت و مردم ایران» تاکید کرد که «از فقدان شهید سلیمانی عمیقا متاسف و متاثرم و متوجه انزجار و خشم ملت ایران و رهبری و جنابعالی هستم.»

اردوغان با بیان اینکه «مراسم پرشکوه تشییع شهید سلیمانی را از تلویزیون عراق» دیده است، افزود: «همه این تصاویر به وضوح نشانگر علاقه و توجه مردم عراق به سپهبد سلیمانی بود و اینجانب به سهم خود از خداوند برای ایشان طلب رحمت و غفران دارم».

رئیس جمهوری ترکیه در ادامه گفت: «یقین دارم که ساختار حکومتی و فرهنگی ایران که ریشه در تاریخ دارد این مقطع زمانی را با اتکا به خرد، رهبری خواهد کرد.»

گفتنی است، حدود ساعت یک بامداد جمعه 3 ژانویه 2020، دو خودرو حامل قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ابومهدی المهندس، معاون حشد الشعبی در نزدیکی فرودگاه بغداد مورد حمله موشکی آمریکا قرار گرفتند.

در این حمله موشکی، سلیمانی، المهندس و 10 نفر از همراهان آنان از جمله محمد الجابری مدیر روابط عمومی حشد الشعبی و حیدر علی مسئول تجهیزات حشد الشعبی کشته شدند.

«تروریست درجه یک جهان»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه جمعه 3 ژانویه 2020 تاکید کرد که ایالات متحده موفق شد قاسم سلیمانی، «تروریست درجه یک جهان» را از میان بردارد.

ترامپ شامگاه جمعه در یک سخنرانی اعلام کرد که او شخصا فرمان کشتن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، شاخه‌ برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران را صادر کرده است.

ترامپ در ادامه گفت کشورش همیشه لیست اهداف آماده اجرا دارد که در هر زمانی آنها را به اجرا خواهد گذاشت.

او در این سخنرانی افزود که تصمیم او برای متوقف ساختن جنگ بوده است و نه آغاز آن، و این‌که ایالات متحده امریکا به مردم ایران احترام می‌گذارد و خواهان تغییر رژیم این کشور نیست، بلکه می‌خواهد رفتار خصمانه این رژیم را متوقف کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت که قاسم سلیمانی بسیاری از آمریکایی‌ها را کشته و اذیت کرده است و برای انجام حملات نزدیکی علیه دیپلمات‌ها و سربازان آمریکایی طرح‌ریزی می‌کرد.

ترامپ همچنین تاکید کرد که ایران با هدف برهم زدن ثبات کشورهای همسایه جنگجویانی را به نمایندگی از خود در جنگ‌هایی نیابتی به کار گرفته که این الآن باید متوقف می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید