جزئیاتی در باره هسته‌های خفته سپاه پاسداران در آفریقا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد، سپاه پاسداران ایران در شماری از کشورهای جنوب صحرای آفریقا، «هسته‌هایی خفته» برای استفاده علیه منافع غرب در این مناطق در اختیار دارد.

رسالت رسمی سپاه پاسداران ایران از زمان تأسیس، حمایت از رژیم در داخل و خارج از کشور و جلوگیری از دخالت بیگانگان است، اما در عمل این نقش به گسترش بازوهای ایران در خارج از مرزهای آن تبدیل شده است.

ایران از نفوذ در چندین پایتخت عربی برخوردار بوده و شبکه‌های جاسوسی آن در کشورهای اروپایی از جمله بلژیک و فرانسه و نیز هسته‌هائی دیگر در آمریکای شمالی و جنوبی، شناسائی شده‌اند وعرصه آفریقا نیز از این نوع فعالیت‌های ایران، دور نمانده است.
کارشناسان امور آفریقا، ایجاد هسته‌های خفته سپاه پاسداران در کشورهای جنوب صحرای بزرگ را رصد کرده‌اند که هدف از این طرح، تبدیل این کشورها به میدان نبرد علیه دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی ایران است.

روزنامه بریتانیائی «تلگراف» ژوئن گذشته به نقل از مقامات غربی نوشت که هدف سپاه از ایجاد این شبکه‌ها، حمله به اهداف آمریکایی و اروپایی، مانند سفارتخانه‌ها، پایگاه‌های نظامی خارجی و کارمندان خارجی است.

شبکه‌هائی تابع یگان 400 سپاه قدس هستند

به گفته مسئولان بریتانیایی در ماه آوریل گذشته، شبکه‌ای در چاد و جمهوری آفریقای مرکزی شناسائی شد که اعضای آن در اردوگاه‌هایی در ایران آموزش دیده‌اند.

پیش از آن در سال 2015، شبکه‌ای متشکل از دو ایرانی و اشخاصی اهل کنیا، شناسائی شد که بمب‌گذاری‌های نایروبی را سازمان‌دهی کرده بود.

مراکز تحقیقاتی اعلام کردند ایران میلیاردها دلار را در آفریقا در قالب خدمات اجتماعی رایگان مانند بیمارستان‌ها، یتیم‌خانه ها و مدارس مذهبی هزینه کرده تا بتواند کنترل خود را بر منطقه‌ای گسترش دهد که هزاران کیلومتر از آن فاصله دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید