بهای بشکه نفت بعد از کشته شدن سلیمانی به نزدیکی 70 دلار رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

قیمت نفت در بازارهای بین‌المللی بلافاصله پس از اقدام پنتاگون نسبت به اعلام خبر قتل قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ، درصد افزایش یافت.

سلیمانی که نامش در لیست «تروریسم» ایالات متحده قرار دارد، بامداد امروز 3 ژانویه پس از یک حمله هوایی علیه دو خودرو حامل وی و همراهانش در نزدیکی فرودگاه بغداد، کشته شد.

به گفته خبرگزاری فرانس پرس، «بهای نفت پس از مرگ سلیمانی ، 4 درصد افزایش یافت.».

شاخص برنت نفت خام 69.16 دلار در هر بشکه را ثبت کرد که بالاترین سطح آن از 17 سپتامبر بود اما سپس به 68.21 دلار بازگشت که معادل 1.96 دلار یا 3 درصد بود.

قراردادهای نفت خام غرب تگزاس آمریکا 1.68 دلار یا 2.8 درصد افزایش یافته و به 62.86 دلار در هر بشکه رسید، پس از این که قبلاً به 63.84 دلار در هر بشکه رسیده که بالاترین بها از اول ماه مه می‌باشد.

خطرات ژئوپلیتیکی

ادوارد مویا تحلیلگر شرکت کارگزاری اوندا گفت: «خطرات در ارتباط با عرضه در خاورمیانه بسیاربالا است و ممکن است شاهد تشدید تنش‌ها میان ایالات متحده و گروه‌های وابسته به ایران در عراق باشیم.»

حلیمه کروفت، مدیر جهانی تجزیه و تحلیل بازار کالاهای اساسی گفت: «این خطر مزمن وجود دارد که عراق به صحنه درگیری میان ایالات متحده و ایران تبدیل شود.»

عراق دومین تولید کننده بزرگ نفت دراوپک است و حدود 3.4 میلیون بشکه در روز نفت خام صادر می‌کند که روند صدور بیشتر از بندر بصره در جنوب عراق انجام می‌شود.

ضربه آمریکا

به گفته مارگارت یانگ تحلیگر بازار در سي.ام.سي ماركتس «افزایش کنونی بهای نفت، معلول حمله هوایی آمریکا و کشته شدن فرمانده بلندپایه نظامی ایران ( قاسم سلیمانی ) در این حمله می‌باشد.

با آغاز سال، قیمت نفت در خرید و فروش‌های اروپا تثبیت شد و سودهای ثبت شده در هفته‌های اخیر بشکلی بسیار جزیی افزایش داشت.

از سوی دیگر به گفته کارشناسان، دستیابی به توافق تجاری مرحله‌ای میان ایالات متحده و چین و سیاست اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت در افزایش بهای نفت در پایان سال گذشته، سهم بسزایی داشته است.

این در حالی است که گزارش هفتگی آژانس اطلاعات انرژی ایالات متحده از كاهش بیش از حد انتظار ذخایر نفت خام در ایالات متحده خبر داد.

از سوی دیگر جلوی ورود تظاهرکنندگان عراقی در پایان هفته به میدان نفتی ناصریه گرفته شد که روزانه 82 هزار بشکه تولید می‌کند و دوشنبه آینده روند طبیعی تولید در آن از سر گرفته خواهد شد که این امر به ثبات قیمت‌ها در سطح نسبتاً بالایی کمک کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید