سپاه پاسداران در پاسخ به تهدید ترامپ: کشور را به سمت هیچ جنگی نمی‌بریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام كرد كه ایران «بهای گزاف» اقدام جناح‌های عراقی وابسته به ایران در بسیج مردمی عراق موسوم به حشد شعبی در حمله به سفارت آمریكا در بغداد را پرداخت خواهد كرد، ژنرال حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، پنج شنبه 2 ژانویه اعلام كرد، «کشور را به سمت هیچ جنگی نمی‌بریم و از هیچ جنگی نمی‌ترسیم.»

خبرگزاری تسنیم ایران گزارش داد که سلامی گفت: «ما کشور را به سمت جنگ نمی‌بریم اما از هیچ جنگی نمی‌ترسیم و به آمریکا می‌گوییم در مواجه با ملت ایران با ادبیات درست سخن بگویند ما به اندازه شکستن چندین باره آنها قدرتمندیم.»

بهای گزافی پرداخت خواهند کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا شامگاه سه‌شنبه 31 دسامبر تأکید كرده بود كه ایران بهای گزاف حمله طرفداران خود به سفارت آمریكا در بغداد را پرداخت خواهد کرد و این هشدار نیست، بلكه تهدید می‌باشد.

ترامپ در عین حال توضیح داد به پیش‌بینی او جنگی با ایران بروز نخواهد کرد. به گزارش فرانس‌پرس، ترامپ که تعطیلات خود را در فلوریدا می‌گذراند، در پاسخ به خبرنگاری که از او درباره احتمال جنگ با تهران سؤال كرد گفت: «من بروز چنین حادثه‌ای را در افق نمی‌بینم.»، رئیس‌جمهوری ایالات متحده قبل از شرکت در جشن‌های سال نو افزود: «من عاشق صلح هستم.»

علاوه بر این، ترامپ با تاکید بر این که تعامل مناسبی با حمله به سفارت آمریکا در روز سه‌شنبه انجام گرفته، افزود: «شماری از سربازان شجاع ما مداخله کردند. به هر حال شاهد بنغازی دومی نبودیم. آنها خیلی سریع به محل سفارت رسیدند.»

ترامپ پیشتر ایران را متهم به دست داشتن در حمله به سفارت آمریكا كرد و در توئیتر با تاکید بر اینکه عراق باید نیروهایش را برای حفاظت از سفارت آمریکا به کار گیرد، گفته بود: «ایران حمله‌ای را علیه سفارت آمریكا در عراق ترتیب داده و مسئولیت كامل این اقدام بر عهده آن خواهد بود.»

او همچنین افزود: «تهران بهای گزافی پرداخت خواهد كرد و مسئولیت هرگونه زیان جانی یا مادی وارد به تأسیسات ما را به عهده خواهد داشت.»، ترامپ از رهبران عراقی به خاطر «پاسخ سریع» خود برای محافظت از سفارت تشكر کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پیام خود از مرکز تفریحی مارالاگو گفت: «آنها بهای سنگینی خواهند پرداخت! این یک هشدار نیست، بلکه یک تهدید است. سال نو مبارک.»

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز به نوبه خود با نام بردن از رهبران گروه‌های عضو حشد شعبی که وابسته به ایران هستند، آن‌ها را متهم كرد كه حمله به سفارت آمریکا در بغداد را رهبری کردند.

او در حساب کاربری توئیتر خود در روز چهارشنبه 1 ژانویه 2020 عکس‌های ابو مهدی المهندس، قیس الخزعلی، هادی العامری و فالح الفیاض را منتشر کرد و آنها را «تروریست» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید