روحانی: ما به سبب تحریم‌ها 200 میلیارد دلار زیان داده ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفت که تهران به دلیل تحریم‌های ایالات متحده و عدم توانایی ورود درآمدهای نفتی و ارزی، طی دو سال گذشته 200 میلیارد دلار از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، روحانی در یک سخنرانی روز سه‌شنبه 31 دسامبر 2019 تأکید کرد، اگر جنگ اقتصادی در کار نبود، از سال 95 تا امروز 200 میلیارد دلار منابع اضافی وارد کشور می‌شد. «اگر تحریم نبود، درآمد نفتی دولت در پارسال و امسال 100 میلیارد دلار بیشتر بود.»

روحانی با اشاره به تأثیر تحریم‌ها و سیاست فشارحداکثری آمریكا اذعان کرد که کشور در «سخت‌ترین شرایط» به سر می‌برد. وی گفت: «من در قبل و حین و بعد از جنگ بوده‌ام و در هر مقطعی مسئولیتی داشته‌ام. هیچ سختی مثل این سال‌ها نبوده است.»

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه عدم موفقیت خود در تحقق وعده‌های انتخاباتی‌اش را به این شکل توجیه كرد که «قول‌هایی که در زمان انتخابات داده بود در شرایط صلح بود نه در موقعیت جنگی کنونی.»

روحانی در سفر اخیر خود به توکیو ، آمادگی تهران را برای مذاکره با واشنگتن ابراز کرد، اما بر لزوم برداشته شدن تحریم‌ها پافشاری کرد، در حالی که علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هنوز مخالف هرگونه مذاکره با آمریکا است.

این در حالی است که طرف‌های اروپایی در سایه تهدیدهای تهران برای ادامه کاهش تعهدات برجامی خود و افزایش غنی سازی اورانیوم و فعالیت‌های حساس مرتبط، تهدید کرده‌اند که از توافق هسته‌ای خارج خواهند شد.

اورسولا فون دیر لین رئیس جدید کمیسیون اتحادیه اروپا، که کمتر از یک ماه پیش منصوب شد تاکید کرد، نجات برجام، بسیار دشوار شده است.

از زمانی که ایالات متحده در اوایل ماه مه سال گذشته به صورت یک جانبه از برجام انصراف داد و مکانیزم تحریم‌ها را بار دیگر فعال ساخت، اقتصاد ایران با فروپاشی فزاینده‌ای روبرو شده است.

واشنگتن خواهان وادار کردن ایران به مذاکره در مورد توافق فراگیرتر هسته‌ای است که شامل فعالیت‌های هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و مداخلات منطقه‌ای باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید