حافظ منافع آمریکا در تهران به وزارت خارجه احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران، سفیر سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا در ایران است را احضار و اعتراض خود را به مواضع و تهدیدات آمریکا علیه ایران، اعلام کرد.

آغاز درگیری ها میان آمریکا و شبه نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه، طی روزهای اخیر، بار دیگر تنش ها میان آمریکا و ایران را افزایش داد.

خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 1 ژانویه 2020، گزارش داد که «کاردار سوییس» به عنوان «حافظ منافع آمریکا» به وزارت خارجه ایران احضار شد تا مراتب اعتراض جمهوری اسلامی را به «مواضع مقامات آمریکا» در رابطه با تحولات اخیر در عراق، به این کشور ابلاغ کند.

بر اساس این گزارش، «مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران» نسبت به اظهارات مقامات آمریکایی به حافظ منافع آن کشور ابلاغ شد.

محسن بهاروند، دستیار وزیر امور خارجه در نشست احضار کاردار سوئیس، تاکید کرد که اقدامات آمریکا باعث واکنش مردم عراق شده و این کشور باید از «اتهام زنی» به ایران خودداری کند.

او در ادامه اعلام کرد که ایران کشوری «جنگ طلب نیست» اما در مقابل «تهدید و هر اقدام نابخردانه ای» از خود «دفاع» می کند.
گفتنی است، آمریکا روز یکشنبه به سه پایگاه گروه شبه نظامی کتائب حزب الله، در عراق و دو پایگاه در سوریه حمله کرد که دست کم 25 نفر طی آن کشته شدند.

آمریکا، این حملات را در پی حمله موشکی روز جمعه در نزدیکی کرکوک که به کشته شدن یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی، زخمی شدن چهار نیروی نظامی آمریکایی و دو نیروی نظامی عراقی انجامیده بود، انجام داد. آمریکا، حزب الله را عامل حملات قلمداد کرده بود.

ایران با انتقاد از حملات ایالات متحده آمریکا به شبه نظامیان متحد خود در عراق و سوریه، گفت که آمریکا «حمایت خود را از تروریسم» به نمایش گذاشت. عراق نیز حملات آمریکا در خاک خود را «نقض حاکمیت ارضی عراق» خواند و آنها را محکوم کرد. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر موقت عراق، روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای این اقدام را «یک تشدید تنش خطرناک» و «تهدیدی برای امنیت عراق و منطقه» خواند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه در بیانیه‌ای، ایران را به «بی‌ثبات‌سازی منطقه» متهم کرد.

در این بیانیه آمده است: «حمله به نیروهای ائتلاف در عراق را که به کشته شدن یک شهروند ایالات متحده و مجروحیت چند نظامی آمریکایی و عراقی منجر شد، محکوم می‌کنیم. همبستگی و همدردی خود با شرکایمان در ائتلاف را ابراز می‌کنیم».

این بیانیه افزود: «حملات فزاینده شبه نظامیان غیردولتی، تهدیدی برای ثبات عراق است. ایران باید به سیاست بی‌ثبات‌سازی منطقه پایان دهد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید