ایران هر گونه دست داشتن طرفدارانش در حمله به سفارت آمریکا را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در شرایطی که ایران از زبان چندین مقام مسئول دست داشتن «عوامل وابسته به خود» در حمله به سفارت آمریکا در بغداد را تکذیب کرده است، محتوای عکس‌ها چیزی خلاف این مدعاست.

در حالی که مجید تخت‌روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل، رابطه تیپ‌های حزب‌الله عراق و سایر گروه‌های حشدالشعبی وابسته به ایران در این حادثه را نفی کرده، عکس هایی که خبرگزاری‌های جهان را پر کرده، بیانگر هجوم عناصر وابسته به ایران به مقر سفارت آمریکا در بغداد است.

در یکی از عکس‌های گرفته شده از حمله حشد الشعبی به سفارت آمریکا، جمله نوشته شده به روی دیوار ورودی سفارت مشاهده می‌شود که «سلیمانی فرمانده من است» که بیانگر پیروی آنان از قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران است.

«سرباز سلیمانی»

گفتنی است چندین گزارش و بیانیه صادره از جانب رهبران گروه‌های تابع حشدالشعبی بر وفاداری آنها به ایران تاکید دارد. به عنوان مثال ابو مهدی المهندس رهبر تیپ‌های حزب‌الله در یکی از مصاحبه‌های قبلی خود، به رابطه‌اش با سلیمانی مباهات کرده و گفته است که «سرباز حاج قاسم است.»

شایان ذکر است ابو مهدی المهندس، قیس خزعلی (رهبر جنبش عصائب اهل الحق)، هادی العامری (رهبری سازمان بدر) و فالح الفیاض (رئیس الحشد الشعبی) در جریان اعتراض‌هایی که عملا تبدیل به حمله سفارت آمریکا در بغداد شد، شرکت داشتند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز به نوبه خود با نام بردن از رهبران گروه‌های موجود در داخل حشدالشعبی وابسته به ایران، آن‌ها را متهم كرد كه حمله به سفارت آمریکا در بغداد را رهبری کرده‌اند.

وی در حساب کاربری توئیتر خود در روز چهارشنبه 1 ژانویه 2020 عکس‌های ابو مهدی المهندس، قیس خزعلی، هادی العامری و فالح الفیاض را منتشر کرد و آنها را «تروریست» خواند.

وی در توییتی گفت: «این حمله توسط تروریست‌ها سازماندهی شد که عبارتند از ابو مهدی المهندس و قیس الخزعلی و دو مزدور ایران یعنی هادی العامری و فالح الفیاض، عوامل تحریک کننده این حمله هستند. تصاویر همه آنها در خارج از سفارت ما گرفته شده است.»

گفتنی است، معترضین شرکت کننده در مراسم تشییع جنازه 25 تن از عناصر تیپ‌های حزب‌الله عراق که در حملات هوایی ایالات متحده کشته شدند، با عبور از همه مراکز بازرسی بدون هیچ مشکلی وارد منطقه بسیار محافظت شده سبز شدند و زمانی که پرسنل امنیتی عراق برای جلوگیری از پیشروی آنها به سمت درب سفارت آمریکا، مداخله کردند، معترضان به خشونت متوسل شدند.

فیلم‌هایی از خزعلی و العامری، دو رهبر شبه نظامیان «عصائب اهل الحق» و سازمان بدر که یورش به سفارت آمریکا در بغداد را رهبری می‌کردند، نشان می‌دهد که ابو مهدی المهندس و حمید الجزائری، رهبر شبه نظامیان خراسانی نیز به این یورش پیوستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید