.
.
.

پیش‌بینی نماینده مجلس ایران از مشارکت اندک مردم در انتخابات

شهاب‌الدین بی‌مقدار: مقبولیت اصلاح‌طلب و اصولگرا از دست رفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده مجلس ایران با پیش بینی مشارکت اندک در انتخابات مجلس یازدهم که در اسفندماه برگزار می‌شود، اعلام کرد که مقبولیت اصلاح طلب و اصولگرا از دست رفته و خواستار «بازسازی اعتماد مردم» با «بهره‌گیری از نظرات و دلجویی از آنها» شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، سه‌شنبه 31 دسامبر 2019، شهاب‌الدین بی‌مقدار، یکی از موانع جدی شکل‌گیری فضای انتخاباتی را از دست رفتن «مقبولیت دو جریان سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا» در بین مردم عنوان و پیش بینی کرد که تنها در «شهرهای کوچک» گروهی بر اساس «رفاقت و عقاید طایفه‌ای» پای صندوق رای خواهند رفت، اما به گفته او در کلانشهرهایی مانند «تهران، تبریز و اصفهان» عدم مشارکت در انتخابات برجسته خواهد بود و دلیل اصلی آن «مسائل معیشتی و اقتصادی» است.

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی و از چهره های پرنفوذ اصلاح طلب که به تازگی اعلام کرده به دلیل کشتار و سرکوب گسترده اعتراضات آبان ماه در انتخابات شرکت نخواهد کرد، پیش از این با بیان اینکه شعار «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» مورد استقبال مردم قرار گرفته از این موضوع ابراز نارضایتی کرد.

او به خبرگزاری ایرنا گفت: «من از این بابت اصلا خوشحال نیستم. مردم دیگر برای اصلاح طلبان و اصولگرایان تره هم خرد نمی‌کنند و این همان چیزی است که مطلوب نظر براندازان بود».

زیباکلام، علت به بن بست رسیدن دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا را ناشی از ساختار سیاسی ایران دانست که در آن، بخش انتصابی نظام قسمت اعظم قدرت را در دست دارد، اغلب تصمیمات مهم را هم می‌گیرد و به کسی پاسخگو نیست ولی بخش انتخابی اختیارات محدودی دارد و پاسخگو هم هست.

او با تاکید بر بی‌اعتباری دو جناح سیاسی در ایران، دلیل آن را نبود روزنه امیدی برای پیشرفت عنوان کرد.

بی‌مقدار، در ادامه عدم تحقق «قول‌هایی» که «مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و قوه قضاییه» به مردم داده‌اند را یادآور شد و گفت: «باید مردم را درک کنیم تا بتوانیم اعتماد آنها را بازسازی کنیم. باید ریشه مشکلات را برای مردم شفاف بیان کنیم و راه‌حل‌هایی برای حل مشکلات ارائه دهیم».

او از دسته بندی هایی که در فضای سیاسی ایران با عنوان «خودی و غیرخودی» وجود دارد، انتقاد کرد و این مسائل را باعث ایجاد گره در جامعه قلمداد کرد.

رد صلاحیت به دلیل عدم التزام عملی به اسلام قابل پذیرش نیست

نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو، رد صلاحیت های صورت گرفته توسط شورای نگهبان به دلیل «عدم التزام عملی به اسلام» را غیرقابل قبول از سوی مردم دانست و گفت: «باید از مردم دلجویی کرده و از نظرات آنان استفاده کنیم. حضور کمرنگ مردم در انتخابات مخالفان نظام را جری‌تر می‌کند».

گفتنی است، سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور ایران، اعلام کرد که بر اساس تأیید شورای نگهبان، یازدهمین دوره انتخابات مجلس این کشور و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در تاریخ 2 اسفندماه 1398 آینده برگزار خواهد شد. زمان ثبت‌نام داوطلبان این دوره از مجلس در تاریخ 16 آذرماه پایان یافت. علی لاریجانی رئیس کنونی مجلس و محمدرضا عارف از چهره‌های مشهور اصلاح طلب، در این دوره ثبت نام نکردند. پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران نیز اعلام کرد که در اعتراض به سرکوب گسترده مردم در آبان ماه، از ثبت نام در انتخابات خودداری کرده است.