.
.
.

انتقاد وزیر خارجه آمریکا از دست‌کاری رژیم ایران در روند انتخابات مجلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه 30 دسامبر 2019 ضمن انتقاد شدید اللحن از عملکرد رژیم ایران درباره انتخابات پارلمانی در این کشور، گفت آنچه اکنون اتفاق می‌افتد دست‌کاری رژیم برای دور کردن افراد شریف و وطن دوست از نامزدی برای انتخابات پارلمانی است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: «دو ماه تا انتخابات پارلمانی در ایران مانده، اما نظام عملا با دست‌کاری در روند کاندیداتوری افراد، بیش از 1000 تن را از نامزدی برای انتخابات کنار زده است. ما در کنار مردم ایران که به سادگی می‌خواهند صدایشان شنیده شود می‌ایستیم».

وزیر خارجه آمریکا پیش از این از علی خامنه‌ای رهبر ایران به خاطر ارتکاب جنایت‌هایی علیه مردم طی اعتراضات اخیر که در ماه نوامبر 2019 آغاز شده، به شدت انتقاد کرده بود.

پمپئو در توئیتر در این‌باره گفت: «مردم ایران حق دارند عزادار 1500 قربانی باشند که طی تظاهرات در ایران به دست خامنه‌ای کشته شده‌اند».

او افزود:« رژیم از شهروندانش می‌ترسد و یک بار دیگر دست به خشونت زده و اینترنت را قطع کرده است».

بنابه گزارش‌ها رژیم ایران نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی بسیاری را در شهرهای مختلف این کشور مستقر کرده تا از برگزاری مراسم‌های عزاداری اربعین و گرامیداشت یاد کشته شدگان اعتراضات اخیر جلوگیری کند.

علی‌رغم تدابیر نظامی و امنیتی شدید در ایران تجمعات اعتراضی و تظاهرات‌های متفرقه‌ای اما در بسیاری از شهرها برای گرامیداشت یاد قربانیان اعتراضات اخیر برگزار شده اما نیروهای رژیم ایران در مقابل دست به بازداشت‌های گسترده معترضان زده و اینترنت را قطع کردند.

خبرگزاری رویترز اخیرا در گزارشی اختصاصی به نقل از «سه منبع نزدیک به خامنه‌ای» و «یک منبع چهارم» اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی با ابراز نگرانی نسبت به آنچه «در خطر بودن جمهوری اسلامی» نامیده، دستور داده که «هر کاری لازم است برای متوقف کردن اعتراضات بکنید.» رویترز در ادامه با استناد به آماری که توسط دو تن از مقامات ایرانی به این رسانه اعلام شده از کشته شدن حدود «1500 نفر» در تظاهرات‌هایی خبر داد که در سرتاسر ایران و به مدت کمتر از «دو هفته» ادامه داشت.