.
.
.

گوجه‌فرنگی در ایران تا 9 هزار تومان گران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در ایران از قیمت 9 هزار تومانی هر کیلو گوجه‌فرنگی در خرده‌فروشی‌ها خبر داد.

اسدالله کارگر، دوشنبه 9 دی 1398، (30 دسامبر 2019)، به خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که گوجه‌فرنگی یک محصول «سه نرخی» است و بسته به اینکه مغازه‌دار از چه نوع گوجه‌ای خریداری می‌کند قیمت آن «تغییر می کند».

او قیمت این محصول را بر اساس بررسی میدانی، در «میدان مرکزی تره‌بار» 4 هزار تا 7 هزار تومان و انباری را 2500 تا 4 هزار تومان اعلام کرد.

کارگر، از فروش هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی درجه یک در خرده فروشی‌ها به قیمت 9 هزار تومان، درجه دو به قیمت 7 هزار تومان و درجه سه به قیمت 5500 تومان خبر داد.

خبرگزاری ایسنا در ادامه بر اساس بررسی های میدانی انجام شده اعلام کرد که قیمت گوجه‌فرنگی در سطح خرده‌فروشی‌ها در مرکز شهر تهران به طور میانگین 9 هزار تا 10 هزار تومان به فروش می رسد.

رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی ایران، در ادامه با تایید خبر افزایش قیمت پیاز، قیمت نوع درجه یک این محصول را در حال حاضر در خرده‌فروشی‌ها، کیلویی 7800 تومان، درجه دو کیلویی 6600 تومان و درجه سه را نیز کیلویی 4600 تومان اعلام کرد.

او همچنین به افزایش قیمت موز در هفته‌های اخیر نیز اشاره کرد و دلیل آن را دپوی این محصول در انبارها و عدم عرضه به بازار دانست و گفت: «در حال حاضر موز با افزایش قیمتی 1500 تا 2 هزار تومانی مواجه است و قیمت این محصول از 11 هزار تومان به 13 هزارتومان رسیده است».

در فروردین ماه امسال نیز قیمت برخی محصولات کشاورزی در ایران افزایش بسیاری پیدا کرد که منجر به ممنوعیت صادرات پیاز و سیب‌زمینی از روز 15 فروردین شد.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در نامه‌ای که به اداره گمرک فرستاد ضمن ابلاغ این ممنوعیت، «مدیریت و تنظیم بازار داخلی» را دلیل این ممنوعیت ذکر کرد.

در روز پنجم فروردین، یکی از مقام‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت گفته بود که قیمت هر کیلو سیب‌زمینی تا 6 هزار تومان و پیاز تا 9 هزار و 500 تومان افزایش یافت.