.
.
.

درپی ضربه به حزب‌الله عراق؛ ایران می‌گوید هرگز به آمریکایی‌ها در عراق حمله نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی حملات شدید هوایی آمریکا به پایگاه‌های شبه‌نظامیان نزدیک به ایران که چندین کشته از جمله در میان نظامیان ایرانی داشته، سخنگوی دولت ایران اعلام کرد که کشورش در حمله به نیروهای آمریکایی هیچ نقشی نداشته است.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری فارس، علی ربیعی در این باره گفت: «ما هرگونه نقش‌آفرینی در حمله به نیروهای آمریکایی را قویاً تکذیب می‌کنیم. این ادعای بدون مدرک آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای بمباران و کشتار مردم بر خلاف قوانین بین‌المللی باشد.»

وزارت دفاع آمریکا شامگاه یکشنبه در این باره اعلام کرد جنگنده‌هایش به تعدادی از پایگاه‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق که مورد حمایت ایران است، حمله کرده و تعدادی را کشته و زخمی کردند که ابوعلی الخزعلی از فرماندهان ارشد این پیکارجویان در میان کشته‌ها است.

پنتاگون همچنین این حملات را «واکنشی اولیه» به حملات اخیر گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران به مکان استقرار نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش دانست.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، ضمن محکوم کردن حملات آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان عراقی، بیان داشت: «حملات غیرقانونی و ناموجه آمریکا به پایگاه نیروهای مردمی عراق به شهادت شماری از مردم عراق منجر شد. دولت آمریکا برای توجیه این تجاوز و قتل عام، گروه های مردمی عراق را در ادامه دروغ های تکراری، تحت حمایت ایران و عامل حملات به مقر نیروهای آمریکایی در آن کشور معرفی کرده است.»

سخنگوی دولت ایران در ادامه گفت: «ما هرگونه نقش آفرینی در حمله به نیروهای آمریکایی را قویاً تکذیب می‌کنیم. این ادعای بدون مدرک آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای بمباران و کشتار مردم بر خلاف قوانین بین‌المللی باشد.»

جاناتان هوفمن، معاون وزیر دفاع آمریکا در بیانیه رسمی که پنتاگون منتشر کرد، گفت: «حملات آمریکا به مواضع گردان‌های حزب‌الله، واکنشی به حملات مکرری است که آنها علیه پایگاه‌هایی در عراق انجام داده‌اند که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در آنها حضور داشته‌اند... حملاتی که گردان‌های حزب‌الله چندی پیش انجام داده‌اند شامل حمله‌ای به پایگاهی عراقی در نزدیکی کرکوک است که موجب مرگ یک شهروند آمریکایی شد.»

او از ایران و گردان‌های حزب‌الله تابع ایران خواست تا به حمله به نیروی ائتلاف و آمریکا پایان داده و به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارند.

سخنان سخنگوی وزارت خارجه ایران

در همین راستا سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ضمن محکومیت حملات هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان «گردان‌های حزب‌الله» وابسته به تهران، گفت: «تجاوز نیروهای آمریکا به خاک عراق و حمله به مواضع نیروهای حشد الشعبی مصداق بارز تروریسم و به شدت محکوم است.»

«گردان‌های حزب‌الله عراق» بخشی از نیروهای بسیج مردمی عراق موسوم به «حشد الشعبی» را تشکیل می‌دهد.

به گزارش خبرگزرای رسمی ایران «ایرنا»، «عباس موسوی» با اشاره به موضوع حمله آمریکا به مقر نیروهای شبه‌نظامی گردان‌های حزب‌الله عراق، گفت: «آمریکا به استقلال، حاکمیت و یکپارچگی ارضی عراق احترام گذاشته و دخالت خود را در امور داخلی این کشور متوقف کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: «آمریکا با این حملات، حمایت قاطع خود را از تروریسم و بی‌توجهی به استقلال و حاکمیت کشورها نشان داده است و باید مسئولیت تبعات این اقدام غیرقانونی خود را بپذیرد.»

براساس برخی گزارش‌ها در پی حملات جنگنده‌های آمریکا 41 جنگجوی ایرانی و 25 تن از شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» در حملات هوایی آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق کشته شدند.

ایران تاکنون واکنشی نسبت به اخباری که از کشته شدن نظامیان ایرانی می‌گوید نشان نداده است.

خبرنگار «العربیه» در عراق بامداد دوشنبه 30 دسامبر 2019 از افزایش آمار کشته‌شدگان حملات هوایی آمریکا به پایگاه‌های حزب الله عراق مورد حمایت ایران خبر داد و گفت 41 جنگجوی ایرانی و 25 تن از افراد «حشد الشعبی» مورد حمایت ایران در این حملات کشته شدند.

این در حالی است که خبرگزاری فرانس پرس پیش از این گزارش کرد که در پی حملات شامگاه یکشنبه جنگنده‌های آمریکا به 5 پایگاه شبه‌نظامیان حزب‌الله عراق در سوریه و استان الانبار عراق 15 پیکارجو کشته شدند.

به گفته یک منبع نظامی آمریکایی چندین فروند جنگنده اف15 ارتش آمریکا 3 پایگاه حزب‌الله عراق در استان الانبار و دو پایگاه دیگر در سوریه را بمباران کردند.

در گزارش‌های اولیه گفته شد که 10 نفر در این حملات کشته و 14 نفر دیگر زخمی شدند ولی بعدا فرانس‌پرس تعداد کشته‌ها را 15 نفر اعلام کرد.