.
.
.

جزئیات توقیف یک نفتکش خارجی در آب‌های خلیج توسط سپاه پاسداران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه 30 دسامبر 2019 یک نفتکش خارجی را در نزدیکی جزیره ابوموسی به اتهام قاچاق نفت توقیف کرد.

نیروی دریایی سپاه اعلام کرد که این نفتکش 16 سرنشین دارد که همگی تبعه مالزی هستند و یک میلون و 312 هزار لیتر سوخت قاچاق می‌کردند.

علی عظمایی، فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه به خبرگزاری ایرنا گفت: «این ششمین کشتی است که به اتهام قاچاق سوخت توقیف می‌کنیم.»

رسانه‌های ایران ضمن اعلام توقیف این کشتی اما مشخص نکردند که پرچم کدام کشور برافراشته است.

این کشتی همزمان با انجام مانور مشترک دریایی ایران، روسیه و چین در آب‌های اقیانوس هند و تنگه هرمز توقیف شد.

در ماه آگوست نیز ایران یک نفتکش خارجی را در آب‌های خلیج توقیف و اعلام کرد این نفتکش که 7 سرنشین داد، 700 هزار لیتر سوخت قاچاق می‌کند. براساس بیانیه سپاه پاسداران این کشتی در نزدیکی جزیره فارسی توقیف و به بندر بوشهر اسکورت شد. تهران در آن زمان این کشتی را متهم به قاچاق سوخت برای برخی کشورهای عربی کرد.

در 19 ژوئیه 2019 ایران در اقدامی انتقام‌جویانه نفتکش ستینا امپرو بریتانیا را هنگام عبور از تنگه هرمز توقیف کرد. پس از توقیف نفتکش ایرانی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 16 ژوئیه توقیف این نفتکش در جبل‌الطارق را «دزدی دریایی» توصیف کرد و با تهدید به اقدام متقابل گفته بود: « جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند و در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.»

پس از خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران، این کشور اقدام به ناامن‌سازی مسیرهای دریایی کرده و تهدید کرد روند صادرات انرژی جهان را مختل می‌کند.