.
.
.

استاد دانشگاه خوارزمی: تحریم‌ها و افزایش قیمت بنزین بر ثروت بعضی‌ها افزوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی در ایران، با بیان اینکه در دو سال اخیر قدرت خرید طبقه کارگر «28 درصد» کاهش پیدا کرده بخشی از کاهش قدرت خرید مردم را مربوط به «افزایش قیمت بنزین» دانست و اعلام کرد که «دو دهک پردرآمد جامعه» مالیات «اندکی» می‌پردازند و تحریم‌ها و افزایش قیمت بنزین بر ثروت آنها افزوده است.

وحید شقاقی، استاد دانشگاه خوارزمی در ایران، درباره کاهش قدرت خرید مردم در اثر افزایش قیمت بنزین، یکشنبه 29 دسامبر 2019، به خبرگزاری ایلنا گفت: «اگر متوسط هزینه‌های مصرفی خانوارها در کل کشور را بین 3 تا 3.5 میلیون تومان و در کلانشهرها 4 تا 4.5 میلیون باشد، افزایش قیمت بنزین تقریبا 400 تا 500 هزار تومان بر هزینه‌های مصرفی خانوارها به طور میانگین اضافه کرده و این می‌تواند تقریباً حدود 8 درصد از قدرت خرید مردم را کاهش دهد».

با اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در 15 نوامبر، سهیمه‌بندی بنزین در ایران شروع شد. قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌بندی 1500 تومان و هر لیتر بنزین آزاد 3000 تومان اعلام شد. پیش از این، وزیر نفت ایران احتمال آغاز سهمیه بندی بنزین را تکذیب کرده بود، اما حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، افزایش نرخ بنزین را به نفع اقشار کم درآمد دانست، این در حالی است که بلافاصله پس از اعلام این خبر، جمهوری اسلامی شاهد گسترده ترین اعتراضات مردمی علیه حکومت شد. بر اساس گزارش های منتشر شده، اکثر معترضان که صدها کشته و هزاران بازداشتی را شامل می شدند، اکثرا از اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه بودند.

شقاقی بخشی از «کاهش قدرت خرید مردم» را مربوط به «افزایش قیمت بنزین» دانست و با یادآوری نرخ تورم در ایران که سال گذشته «27 درصد» و امسال نیز «35 درصد» بود، از «تحمیل 60 درصد تورم به اقتصاد و مردم» خبر داد، در حالی که افزایش حقوق طبقه کارگر در دو سال «40 درصد» بوده است که به گفته او باعث شده 20 درصد از قدرت خرید مردم کارگر کاسته شود.

این استاد دانشگاه افزایش قیمت بنزین که باعث کاهش 8 درصدی قدرت خرید مردم شده را خاطرنشان کرد و گفت: «مجموعا در دو سال اخیر قدرت خرید طبقه کارگر 28 درصد کاهش پیدا کرده که البته این برای کارمندان که 15 درصد افزایش حقوق داشتند، بیشتر است».

او بخشی از «کاهش قدرت خرید مردم» را مربوط به تحریم‌ها دانست و تاکید کرد که تحریم‌ها بیشترین فشار را بر «دهک‌های کم‌درآمد جامعه» وارد کرده است.

شقاقی بر اساس آمار اعلام کرد که «دو دهک پردرآمد جامعه» مالیات «اندک» می‌پردازند در حالی‌که این تحریم‌ها بر ثروت آنها افزوده است.

او از وجود ثروتمندانی خبر داد که با به کارگیری «رانت و فساد»، بیشترین «نفع» را از «تسهیلات بانکی» می‌برند چون از «تسهیلات ارزان‌قیمت» و «یارانه پنهان» استفاده می‌کنند.

شقاقی هشدار داد که اگر در شرایط تحریمی، اقتصاد اصلاح نشود «شکاف عمیق» در جامعه رخ می دهد.

در حالی که پس از گران‌ شدن بنزین، مسئولان در ایران وعده دادند که اجازه نمی دهند این افزایش قیمت، موجب گرانی کالاها در بازار شود، مطابق گزارش های منتشر شده نه تنها قیمت‌ کالاها و حمل و نقل افزایش پیدا کرده، بلکه مسئولان نیز می‌گویند که افزایش قیمت‌ها در بازار به خاطر گرانی بنزین کاملا طبیعی است.

بر اساس گزارش وبسایت نود اقتصادی، بررسی قیمت کالاهای اساسی و خدمات در استان‌های مختلف بعد از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت نشان می دهد به طور مثال گوشت قرمز در آذربایجان 15 هزار تومان افزایش یافت و برنج در تهران و خراسان سه هزار تومان گران شد.

بر اساس این گزارش، اکثر کالاها و خدمات موجود در بازارها، دو هفته بعد از گرانی، با افزایش قیمت رو به رو شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش 20 تا 50 درصدی قیمت میوه در استان‌های کرمانشاه و مازندران اشاره کرد.