.
.
.

نامه درز کرده از زندان نرگس محمدی شکنجه شدن وی را فاش ساخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نرگس محمدی کنشگر برجسته و مدافع حقوق بشر در نامه درز داده به بیرون دو روز قبل از زندان «اوین» فاش کرد که وی توسط زندانبانان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته است، در حالی که مقامات ایرانی شنبه 28 دسامبر درستی گفته‌های محمدی را انکار کردند.

وی در پیام‌اش که از طریق وب سایت‌های سازمان‌های حقوق بشری پخش شد گفته است، ضرب و شتم وی در پی اقدامش برای سازماندهی تجمعی در داخل حیاط زندان به همراه هفت فعال دیگر و اعتصاب غذای آنها به مناسبت چهلم قربانیان اعتراضات آبان ماه گذشته در ایران بوده است.

خشونت و فحاشی

محمدی همچنین در پیام طولانی و مفصل خود فاش کرد که چگونه آنها روز چهارشنبه او را با خود به دفتر رئیس زندان بردند و در حضور یک افسر اطلاعاتی مورد ضرب و شتم شدید قرار داده و به وی گفته‌اند که به زندان زنجان منتقل خواهد شد.

وی افزود: «وقتی متوجه شدم ملاقات با وکیل اساسا دروغ است و من را برای خروج از بند فریب داده اند و آقای ضیایی (رئیس زندان اوین) از هیچ توهین و تهدیدی دریغ نمی‌کند از جایم بلند شدم و بی‌هیچ پاسخی به ایشان اتاق را ترک کردم. از پله‌ها پایین آمدم، صدای دویدن آقای ضیایی را پشت سرم شنیدم و دو قدمی در خروجی ساختمان ریاست ناگهان با صحنه‌های وحشتناکی مواجه شدم،‌ آقای ضیایی و چند مرد دیگری که آماده بودند مانع خروج من از در شدند، آقای ضیایی با تمام قدرتش بازوهایم را گرفت و آنچنان به کنج راهرو کشاند که شوکه شده بودم، هر بار به سمت در می‌رفتم با هجوم وی و مردهای همراهش به این طرف و آن طرف پرتاب می‌شدم، خودم را به در خروجی رساندم و دوباره به من حمله ور شدند. در حالی که بازوهایم را گرفته بود و به عقب می‌کشید دستم را به در کوبیدم که شیشه‌های در خرد شد و دستانم را برید و خون از آنها جاری شد. آقای ضیایی دستم را گرفته بود و به سمت بالای پله‌ها می‌کشید تا به اتاق خودش ببرد و من مقاومت می‌کردم که دیگر به اتاق نروم و از ساختمان خارج شده و به بند برگردم. آن چنان دستانم را با قدرت به سمت بالا می‌کشید که کتفم صدای بلندی داد و من خواهش می‌کردم که دستانم دارند می‌شکنند و از جا کنده می‌شوند و دستانم را که خونریزی می‌کرد ول کنند».

«هیچ امکان زندگی را برای من باقی نگذاشته است»

نرگس محمدی در بخش دیگری از نامه خود می‌نویسد: «سوم دی برای من روز نکبتی خشونت عریان مردان امنیتی و زندان علیه من بود که بارها گفتم هیچ امکان زندگی را برای من باقی نگذاشته است و اما آنچه در این بند عمومی در میان زنان متهم و مجرم عادی و با تن پر از کبودی و زخم و درد من را سرپا نگه داشته، عشقم به ملت سربلند و رنج کشیده سرزمینم و آرمان عدالت و آزادی است. به خون پاک به ناحق ریخته مظلومان کشته و مجروح شده سوگند یاد می‌کنم تا لحظه دم فروبستن ابدی از گفتن حق و از فریاد بر سر ظالم و حمایت از عدالت جویان و آزادی‌خواهان و تحقق صلح پایدار دست برنخواهم داشت».

انکار مسئولان

پس از انتشار نامه محمدی، روابط عمومی زندان اوین تکذیب کرد که این کنشگر مورد ضرب و شتم قرار گرفته و شکنجه شده است و روز شنبه در بیانیه‌ای تأیید کرد: «انتقال خانم نرگس محمدی از اوین به زنجان با ضرب و شتم صحت ندارد. انتقال او به زنجان با دستور مرجع قضایی بوده و به عنوان شهر موطن او انجام شده است».

همچنین غلام حسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت که محمدی در زندان مورد ضرب و شتم قرار نگرفته است.

ضیائی در لیست تحریم‌ها

گفتنی است، نام غلامرضا ضیایی رئیس زندان اوین که پیش از این ریاست زندان کرج را برعهده داشت، در فهرست مجازات‌های ایالات متحده برای کسانی که در نقض حقوق بشر دست داشته اند، درج شده است.

مطابق آنچه مقامات قضایی اعلام کرده‌اند، نرگس محمدی 47 ساله در حال گذراندن 16 سال زندان به اتهام تبلیغ علیه نظام، ایجاد یک انجمن غیرقانونی حقوقی و دفاع از توطئه گران علیه امنیت ملی و اتهاماتی مشابه، است.

وی پیش از این چندین بار زندانی شده که آخرین بار در سال 2015 پس از ملاقات با کاترین اشتون وزیر خارجه وقت اتحادیه اروپا بود و اکنون درحال گذراندن سنوات زندان خود است.

محمدی برنده جوایز معتبر بسیاری از جمله جایزه آندره ساخاروف از انجمن فیزیک آمریکا در سال 2018 است.