.
.
.

شطرنج باز نوجوان ایرانی تغییر تابعیت داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرضا فیروزجا، شطرنج باز نوجوان ایرانی که موفق به کسب مدال نقره مسابقات سریع شطرنج قهرمانی جهان شد، اعلام کرد که تابعیت خود را از ایران به فرانسه تغییر داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، یکشنبه 29 دسامبر 2019، علیرضا فیروزجا با ابراز قدردانی از زحماتی که در ایران برای او کشیده شده اعلام کرد که تابعیت خود را از ایران به فرانسه تغییر داده است.

این شطرنج باز نوجوان، به دلیل اعزام نشدن تیم ملی ایران به مسابقات شطرنج برق‌آسای قهرمانی جهان در مسکو، با پرچم فیده (فدراسیون شطرنج) به دیدار رقبای خود رفت و موفق شد مقام دوم جهان را به دست آورد.

خبرگزاری ایسنا، پیش از این «وجود بعضی ملاحظات» را دلیل مخالفت با اعزام تیم ملی شطرنج آقایان به این مسابقات اعلام کرد. این در حالی است که در پی رقابت «امین طباطبایی و پرهام مقصودلو» با رقیب اسراییلی در مسابقات بین‌المللی اسپانیا، وزارت ورزش جمهوری اسلامی ایران از اعزام تیم مردان به مسابقات جهانی خودداری کرد.

فیروزجا در روز پایانی پس از ماگنوس کارلسن از نروژ در رده دوم مسابقات سریع شطرنج قهرمانی جهان روسیه ایستاد. 50 هزار دلار، جایزه نقدی نایب قهرمان این بخش از رقابت‌هاست.

او درباره احساسش از اینکه دیگر با پرچم ایران بازی نخواهد کرد، گفت: «مشکلاتی بر سر راهم قرار داشت اما قدردان زحماتی هستم که در ایران برایم کشیده شد».

اولین سوپر استاد بزرگ ایران در پاسخ به اینکه کدام کشور را برای ادامه فعالیت‌های شطرنج خود انتخاب کرده است؟ گفت: «احتمالاً برای فرانسه بازی خواهم کرد زیرا اکنون آنجا زندگی می‌کنم».

گفتنی است، علیرضا فیروزجا تنها شطرنج‌باز تاریخ ایران است که توانست عنوان «سوپر استاد بزرگ» را کسب کند که به شطرنج‌بازانی داده می‌شود که بتوانند از امتیاز 2700 عبور کنند.

مهرداد پهلوان زاده، رئیس فدراسیون شطرنج ایران، در واکنش به تغییر تابعیت فیروزجا گفت: «بله؛ او در مصاحبه ای که در پایان مسابقات داشت به این موضوع اشاره کرده اما در عین حال یادآور شده که بازگشتش به ایران بعید هم نیست».

او در ادامه افزود: «در هر صورت اینکه شطرنج ایران یک نابغه را از دست داده است. ما قدر چنین نابغه‌ای را ندانستیم».