.
.
.

پمپئو: ایرانی‌ها حق دارند برای 1500 قربانی که به دستور خامنه‌ای کشته شدند بگریند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از این که شماری از کنشگران ایرانی تاکید کردند، مسئولان نظام مانع برپایی مراسم چهلم قربانیان تظاهرات سراسری آبان ماه از سوی خانواده و دوستان آنان شدند و به دنبال گزارش نت بلوکس در خصوص کاهش ترافیک اینترنت تلفن همراه در بسیاری از شهرها و استان‌ها، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دستگاه حاکمه ایران را متهم به «خشونت ورزی» و جلوگیری از برگزاری مراسم سوگواری کشته شدگان اعتراض های آبان ماه کرد.

پمپئو عصر جمعه (27 دسامبر) در توئیتی نوشت: «مردم ایران حق دارند برای بیش از 1500 قربانی که توسط خامنه‌ای (رهبر ایران) در جریان تظاهرات قتل عام شده‌اند، بگریند.»

وی افزود : «رژیم ایران از شهروندان خود می‌ترسد و دوباره به خشونت متوسل شده، اینترنت را قطع كرده است.»

خبرگزاری ایلنا پیشتر گزارش داده بود، اینترنت چهارشنبه گذشته در چندین استان ایران پیش از ارسال دعوت نامه از طریق شبکه‌های اجتماعی برای گرامی داشت قربانیان به مناسبت چهلم قربانیان تظاهرات آبان ماه، قطع شده بود.

با چراغ سبز خامنه‌ای

قابل توجه است که ایالات متحده پیش از این اعلام کرده بود، سرکوب اعتراضات آغاز شده در اواسط ماه نوامبر در چندین شهر ایران در مخالفت با افزایش بهای سوخت، بیش از هزار کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت اما پمپئو برآورد بیشتری را مطرح کرد که قبلاً از سوی برخی رسانه‌ها و سازمان مجاهدین خلق ذکر شده بود.

سه مقام وزارت كشور ایران فاش كردند كه حدود 1500 تن در اعتراضاتی كه از 15 نوامبر آغاز شد و در مناطق مختلف كشور به مدت كمتر از دو هفته ادامه یافت، كشته شده‌اند.

سه منبع نزدیک به علی خامنه‌ای، رهبر انقلاب نیز به رویترز گفته اند به نظر می‌رسید خامنه‌ای در جریان این ناآرامی‌ها، بی‌تاب بوده و به مقامات امنیتی‌اش دستور داده که «هر اقدام ضروری را برای پایان دادن به اعتراضات ، انجام دهند».