.
.
.

مسئولان آمریکا: شبه نظامیان طرفدار ایران در پشت حمله به کرکوک هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده علیه داعش، شامگاه جمعه اعلام کرد، در حمله موشکی به پایگاه نظامی در کرکوک در شمال عراق یک آمریکایی کشته و تعدادی از سربازان زخمی شده اند، منابع نظامی آمریکا اعلام کردند، شبه نظامیان عراقی وابسته به ایران در پشت این حمله قرار دارند.

روزنامه نیوزویک شنبه 28 دسامبر نوشت، مقامات اطلاعاتی آمریكا احتمال داده اند که ایران در این حمله دست داشته باشد.

همچنین مقامات وزارت دفاع آمریکا به این روزنامه گفتند، پایگاه نظامی در کرکوک روز جمعه هدف اصابت راکت قرار گرفت که در نتیجه، یک پیمانکار وزارت دفاع کشته و چندین کارمند آمریکایی و عراقی حاضر در این مکان نیز زخمی شدند.

راکت‌های کاتیوشا

یک مقام ارشد پنتاگون به شرط ناشناس ماندن گفت: «پس از این حمله یک سیستم موشکی متروکه کاتیوشا در نزدیکی پایگاه پیدا شد.»

طبق برآورد اولیه، تقریبا 11 تا 14 موشک به این پایگاه اصابت کرده و یک موشک نیز به یک انبار مهمات اصابت کرد و باعث عمل کردن مهمات داخل آن گردید.

از سوی دیگر، پنتاگون هنوز هیچ طرفی را مسئول این حادثه قلمداد نکرده و هیچ گروهی نیز مسئولیت آن را برعهده نگرفته است، اگرچه شماری از عناصر مسلح غیردولتی همچنان در سراسر عراق فعال هستند.

شایان ذکر است که واشنگتن پیشتر مستقیماً تهران را به خاطر موج اخیر حملات موشکی علیه تاسیسات نظامی مرتبط با ایالات متحده مقصر دانست.

حملات موشکی در دوره اخیر، چندین بار تکرار شد که آخرین آنها در این ماه به سایت‌هایی مانند پایگاه هوایی عین الاسد، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد اصابت کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه پس از حملات اخیر در هشدار مستقیم خود به ایران گفت: «ما همچنین باید از این فرصت استفاده كنیم تا به رهبران ایران یادآوری نمائیم كه به هرگونه حمله از جانب آن‌ها یا عناصر وابسته به آنها با هر هویتی داشته باشند و به آمریكایی‌ها، متحدین ما یا منافع ما آسیب برساند، با قاطعیت پاسخ داده می‌شود.»

وی ادامه داد: «ایران باید به حاکمیت همسایگان خود احترام بگذارد و بلافاصله از کمک دهی و فراهم کردن پشتیبانی مرگبار برای طرف سوم درعراق و سراسر منطقه، جلوگیری کند.»

وی همچنین تأکید کرد در صورتی که شرکای آمریکا یا نیروهای آمریکایی در عراق هدف قرار بگیرند این کشور، ایران را مسئول قلمداد خواهد کرد.

مجله نیوزویک در اوایل این ماه نیز گزارشی را منتشر کرد که در آن مقامات نظامی آمریکا نسبت به اقدام شبه نظامیان عراقی در راستای به کارگیری پهبادهای انتحاری به نمایندگی از سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ابراز نگرانی کرده‌اند.