.
.
.

تجمع اعتراضی ایرانیان مخالف رژیم جمهورى اسلامى در لندن

«سرنگونی جمهوری اسلامی» شعار محورى تظاهرکنندگان بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدها تن از ایرانیان مخالف رژیم روز شنبه 28 دسامبر (7 دی ماه) جهت تاکید بر حمایت خود از اعتراضات سراسری مردم ایران و به مناسبت «بزرگداشت چهلمین روز قتل بیش از 1500 معترض ایرانی» در نوامبر سال جاری توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران، ضمن برگزاری تجمعی اعتراض‌آمیز در برابر ساختمان شمارهٔ 10 خیابان داونینگ (‎10 Downing Street) خانه و دفتر کار رسمی نخست‌وزیری بریتانیا، علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی ایران شعار دادند .

این تجمع که صدها تن از اعضای اپوزیسیون ایران (شورای ملی مقاومت) و شخصیت‌های مستقل سیاسی بریتانیایی و عراقی در آن شرکت کرده بودند، با هدف اعلام حمایت از اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران و بزرگداشت چهلمین روز جاندادگان اعتراضات ماه نوامبر برگزار شد.

شرکت‌کنندگان ضمن محکوم کردن جمهوری اسلامی ایران، با ساختن نمادی متشکل از تصاویر جوانان جانباخته به آنها ادای احترام کرده و سرود «مقاومت و ادامه راه مبارزه برای رسیدن به آزادی» را با هم خواندند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع در کنار عکس‌های جاندادگان شمع روش کرده و اطراف نماد تصاویر جانباختگان را گل‌باران کردند.

برخی از شرکت‌کنندگان طی سخنانی ضمن حمایت از قیام مردمی در ایران خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیق از سوی اتحادیه اروپا و سازمان ملل شدند.

راجر لایون رئیس اتحادیه ساندیکاهای تجارت و عضو حزب کارگر بریتانیا یکی از سخنرانان بود.

راجر لايون
راجر لايون

راجر گفت، «جامعه جهانی نباید در برابر این جنایت سکوت کند»؛ او از مقامات بریتانیا خواست تا در قبال «ارتکاب چنین جنایتی از سوی رژیم تهران» موضع خود را روشن کنند.

رضا الرضا دبیر کل «الحزمه الوطنیه العراقیه» که از شخصیت‌های معروف در بریتانیا است، در سخنانی به این مناسبت، گفت: «آنچه رژیم ایران مرتکب آن شده است یک جنایت بزرگ علیه بشریت است، رژیم 1500 نفر را که اغلب آنها جوان بودند را با خونسردی قتل عام کرده است». او در ادامه گفت «واقعا شرم‌آور است اگر جامعه جهانی در برابر این جنایت سکوت کند».

الرضا به قیام مردم عراق علیه «نفوذ و دخالت رژیم ایران در عراق» اشاره کرد و گفت: «مبارزات مردمان ایران و عراق، علیه واپسگرایی و فرقه‌گرایی رژیم جمهوری اسلامی، با هم گره خورده و دو ملت علیه جهل و تباهی قیام کردند جامعه بین المللی باید این جنایت ضد بشری را محکوم کند.»

از دیگر سخنرانان دکتر حمیدرضا طاهر عضو «شورای ملی مقاومت ایران» بود که با اشاره به قربانیان اعتراضات اخیر، تاکید کرد که «رژیم جمهوری اسلامی در آستانه سقوط است به همین دلیل با وحشت از قیام مردم دست به نسل کشی زده است»؛ او افزود «رژیم دست به جنایت علیه بشریت زده است و وقتی می‌گویم جنایت علیه بشریت، باید همه ابعاد قانونی چنین جنایتی در نهادهای بین‌المللی دنبال شود»؛ او خواستار محاکمه سران رژیم ایران در دادگاه جنایی شد.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات ضمن شعار دادن علیه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار سرنگونی کل رژیم با همه ساختار کنونی آن شدند.