.
.
.

اساتید آمریکایی رسما از همکاری با ایرانی‌ها در زمینه علمی و اقتصادی منع شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسئول پردیس‌های دانشگاه بهشتی تهران، به نقل از یک استاد آمریکایی‌، اعلام کرد که اساتید آمریکایی رسما از همکاری با ایرانی‌ها در عرصه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی و غیره منع شده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، شنبه 28 دسامبر 2019، رجبعلی برزویی از تاثیرات منفی و جدی تحریم ها بر تعاملات بین المللی دانشگاه‌ها خبر داد.

او با بیان اینکه در سفر علمی به چین، یکی از اساتید حوزه ریاضی آمریکا، از ممانعت دولت آمریکا برای همکاری با ایران خبر داد، به نقل از این استاد دانشگاه آمریکا گفت: «در اخبار کشور آمریکا رسما اعلام شده که آنها نمی‌توانند هیچ گونه همکاری در زمینه‌های اقتصادی، علمی و فرهنگی با ایرانیها داشته باشند و این استاد همچنین عنوان کرد درصورت سفر به ایران ممکن است در برگشت بسیاری از فرصت‌ها را از دست بدهد».

او توضیح داد که اساتید دانشگاههای کشورهای دیگر که قصد دارند در آمریکا فعالیت کنند، تمایلی برای همکاری با ایران ندارند.
برزویی، از کاهش شدید تعداد Submit از کشورهای اروپایی و آمریکایی در نشریه بین المللی که او مسئولیت آن را به عهده دارد، خبر داد و آن را بیانگر «ترس از همکاری با ایران» قلمداد کرد.

این استاد دانشگاه بهشتی در ادامه از تاثیر تحریم ها حتی بر «انتشار مقالات دانشگاه‌های ایران در نشریات علمی» خبر داد و اظهار کرد: «به طور مستقیم من در رشته ریاضی نشنیده‌ام که به دلیل تحریم مقاله ما را چاپ نکنند اما غیرمستقیم بارها شده است که ما مقاله‌ای را برای انتشار به یک نشریه ارسال کردیم و این مقاله یک سال بدون پاسخ باقی مانده است و سپس با ایراد غیرمعقول و غیرمنطقی بازگشت خورده است».

او در ادامه بیان کرد که اخیرا برخی از اساتید دانشگاههای ایران برای این که مقالات آنها در نشریات بین المللی زودتر منتشر شود مقاله‌ای که توسط خود آنها نوشته شده است را با یک استاد خارجی مشترک می‌شوند و از آنها می‌خواهند که مقالات را ارسال کنند، چرا که شانس پذیرش مقاله در این شرایط افزایش پیدا می‌کند.

برزویی همچنین درباره محدودیت‌های داخلی تعاملات بین المللی دانشگاه‌ها از «فراهم نبودن شرایط برای همکاری‌های بین المللی» نظیر «دعوت از محققان خارجی و همچنین اجرای برنامه‌های مشترک» خبر داد. او با بیان اینکه ضعف‌های زیادی وجود دارد، آنها را شامل محدودیت برای دعوت از «یک محقق خارجی» و «گرفتن ویزا» و «عدم امکان پرداخت حقوق به محققان خارجی» برشمرد و اعلام کرد که هیچ راهی نیست تا یک استاد خارجی را برای مدت یک سال در ایران حفظ کرد چرا که باید مدام به دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی اعم از اداره کار، مالیات و … مراجعه شود.

استاد دانشگاه بهشتی همچنین امکان انتقال پول و پرداخت هزینه شرکت در کنفرانس و رزرو هتل توسط اساتید و پژوهشگران به خارج از ایران را غیرمقدور دانست و از پرداخت این هزینه ها به شکل نقدی و حضوری خبر داد.

پیش از این، محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز با تاکید بر این که نمی‌توان «تبعات منفی ناشی از تحریم» را کتمان کرد، گفت: «متأسفانه اعمال تحریم علیه کشور روند برنامه‌های دانشگاه در حوزه‌ بین‌المللی به ویژه از حیث مالی را با چالش‌هایی مواجه نموده و واقعیت این است که نمی‌توان تبعات این تحریم‌ها را کتمان کرد».

او این چالش ها را شامل «رفت و آمدهای دانشگاه‌های مختلف، ارتباطات بین‌المللی پژوهشگران و اساتید و دانشجویان که از گذشته وجود داشته است» دانست که تحت تأثیر تحریم‌ها به وجود آمده اند.

او توضیح داد که تاکنون دانشگاهی نبوده که بخواهد به دلیل اعمال تحریم علیه ایران ارتباط و تعاملات علمی خود را با دانشگاه شریف قطع کند، اما گاهی مواقع برخی از دانشگاه‌های اروپایی در خصوص این تعاملات ایراداتی را گرفته اند.

فتوحی خاطرنشان کرد که هر زمانی «ارتباط بین دو دانشگاه» به «مسائل مالی» مربوط بوده و دانشگاهی تمایل به حمایت از استاد یا دانشجو داشته، با مشکلاتی مواجه بوده و نتوانسته «کانال مالی لازم» برای «نقل و انتقالات» را ایجاد کند.