فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شاهزاده رضا پهلوی خواستار محاکمه خامنه‌ای در دادگاه کیفری بین المللی شد

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  در پی انتشار گزارش‌های هولناکی مبنی بر کشته شدن 1500 تن از تظاهرکنندگان اعتراضات آبان‌ماه امسال توسط رژیم ایران و به دستور علی خامنه‌ای رهبر این کشور، شاهزاده رضا پهلوی سه‌شنبه 24 دسامبر 2019 ضمن درخواست از جهانیان برای کمک به مبارزات مردم ایران خواستار محاکمه علی خامنه‌ای رهبر ایران در دادگاه کیفری بین‌المللی شد.

  شاهزاده رضا پهلوی همچنین از سکوت اروپایی‌ها درباره جنایات رژیم ایران و تلاش‌های بی‌وقفه آنها برای امضای توافق‌های تجاری با رژیم تهران انتقاد کرد.

  شاهزاده پهلوی در حساب خود بر شبکه اجتماعی «توئیتر» تحت عنوان هشتگ # کشتار- ایران خطاب به اعضای اتحادیه اروپا و شورای امنیت نوشت.. این رژیم 1500 تن ایرانی را طی روزهای اندکی در خیابان ها کشت. به جای گدایی مذاکره و تجارت با نظامی که مرتکب جنایت کشتار جمعی شده، باید پرونده آن را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع داد.. به مردم ایران کمک کنید تا خامنه‌ای به عدالت سپرده شود».

  خبرگزاری رویترز 23 دسامبر در گزارشی به نقل از سه منبع در وزارت کشور ایران نوشت که نزدیک به 1500 تن طی اعتراضات اخیر در این کشور که در 15 نوامبر آغاز شده و تا مدت کمتر از دو هفته در نقاط مختلف ایران به طول انجامید، کشته شدند.

  در گزارش رویترز آمده که 17تن از کشته شدگان اعتراضات در سن نوجوانی و 400 تن از کشته شدگان نیز زن بودند. رویترز همچنین به کشته شدن تعدادی از نیروهای امنیتی و پلیس در این اعتراضات نیز اشاره کرد.

  خبرگزاری رویترز نوشت، به گفته سه منبع نزدیک به حلقه نزدیکان علی خامنه‌ای، خامنه‌ای که چند روز پس از آغاز اعتراضات آبان «بی‌قرار شده بود» با جمع کردن مقامات ارشد امنیتی و دولتی خود، دستور داد: «هر کاری که لازم است برای متوقف کردن آن انجام دهید.»

  یکی از این منابع به رویترز گفته است، خامنه‌ای در این جلسه اظهار کرد که «جمهوری اسلامی در خطر است. برای پایان دادن به آن، هر کاری لازم باشد انجام دهید. دستور من این است.»

  به نوشته رویترز، این دستور خامنه‌ای خونین‌ترین سرکوب معترضان از زمان آغاز انقلاب اسلامی در سال 1979 تاکنون را رقم زده که منجر به کشته شدن حدود 1500 نفر شد.

  رویترز می‌نویسد، آن شب خامنه‌ای در اقامتگاه رسمی خود با مقامات ارشد از جمله معاونان امنیتی، حسن روحانی، رئیس‌جمهور، و اعضای کابینه دیدار و گفت‌وگو کرد.

  این خبرگزاری می‌افزاید: «در این جلسه که توسط سه منبع نزدیک به حلقه درونی علی خامنه‌ای برای رویترز توصیف شده ‌است، رهبر 80 ساله که حرف فصل الخطاب را در مورد همه امور ایالتی در کشور می زند، صدای خود را بلند کرده و از نوع برخورد با ناآرامی‌ها انتقاد کرد. وی همچنین از سوزاندن تصویر خود و تخریب مجسمه بنیان‌گذار فقید جمهوری، روح‌الله خمینی، عصبانی شد.»

  به گفته این منبع، علی خامنه‌ای در این جلسه ادامه داده است که اگر مقامات حاضر در جلسه «بلافاصله اعتراضات را متوقف نکنند» آنها را مسئول عواقب اعتراضات خواهد دانست.

  به گفته این منبع «کسانی که در این جلسه حضور داشتند موافق بودند که قصد معترضان سرنگونی رژیم است.»

  این منابع نزدیک به رهبر ایران در حالی تعداد کشته شدگان در اعتراضات را 1500 تن اعلام کردند که قبل از این، سازمان عفو بین‌الملل 16 دسامبر اعلام كرده بود، دست‌كم 304 تن در جریان سرکوب اعتراض‌های سراسری در ایران كشته شدند.

  اما سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام کرد، تعداد کشته شدگان در اعتراضات ماه نوامبر، از 1500 نفر فراتر رفته است. مریم رجوی رهبر این سازمان، این «قتل عام» را یکی از فجیع‌ترین جنایات قرن بیست و یکم تلقی کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران