فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان حقوق بشر اهواز جزئیات تازه‌ای از کشتار ماهشهر فاش کرد

  منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

  اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز روز دوشنبه 23 دسامبر 2019 ویدئوی جدیدی از کشتار ماهشهر (معشور) منتشر کرد که در آن دیده می‌شود جوانان معترض شهر جراحی پس از آنکه در میدان بعث توسط نیروهای امنیتی به گلوله بسته می‌‌شوند برای نجات جان خود، به نیزار فرار می‌کنند.

  در این ویدئو دیده می‌شود تعدادی از جوانان معترض ماهشهری به هر قیمتی که شده خود را به نیزار جراحی می‌رسانند تا جان خود را نجات دهند. هنوز اطلاعات دقیق‌تری درباره تعداد افرادی که در تیراندازی‌های میدان بعث کشته یا زخمی شده‌اند، منتشر نشده است.

  براساس آمار منتشر شده توسط سازمان حقوق بشر اهواز در کل استان خوزستان تعداد کشته شدگان بیش از 70 نفر برآورد شده است اما تاکنون تنها آمار حدود نیمی از این افراد به طور موثق تایید شده و در وبگاه اهرو منتشر شده است.

  بر همین اساس در حادثه تیراندازی به جوانانی که در نیزار پناه گرفته بودند و بعدها به «کشتار نیزار» معروف شد، على خواجه آلبوعلى، از اهالى جراحى( چمران)، احمد خواجه آلبوعلی، از اهالى جراحى( چمران)، طاهر آل خميس (عچرش)، فرزند عبدالله، 25 ساله،متاهل و داراى يك فرزند 7 ساله، اهل جراحى، قاسم باوى فرزند منصور، اهل جراحى، محمد خالدى، اهل جراحى، خانم عتیقی، همسر آقای مختار عتیقی، خانم ام ولید، دختر بچه‌ای با فامیل چنعانی اهل جراحی، رضا عساکره اهل جراحی، محسن عبادی مهر اهل جراحی، عدنان هلالى، اهل جراحى، يوسف آلبوعبادی فرزند يونس، اهل جراحى، علي باوى، 25 ساله، از اهالى جراحی، سالم امير سنجران عیدانی، كارمند ترانسپورت حمل ونقل پتروشيمي خورموسی(بندرامام)، احمد چراغیان از اهالى جايزان عميديه و شاغل در شركت پتروشيمى تندگويان، عباس منصورى، فرزند طعمه، از اهالى جراحى، جان باختند.

  محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه 11 دسامبر 2019 در گفتگو با خبرنگاران، رخ دادن«کشتار ماهشهر» در جریان سرکوب اعتراضات آبان ماه گذشته را تایید کرد ولی همزمان ادعا کرد که «افراد مسلح» به سوی معترضان شلیک کرده‌اند. او گفت: « براساس ویدئوهای در دسترس، تعدادی از افراد مسلح به سوی نیروهای امنیتی و مردم شلیک کردند و این موضوع بسیار عجیب است.»

  شهرستان معشور (ماهشهر) در جنوب شرقی استان خوزستان از شهر خور موسی ( بندر امام خمینی یا سربندر)، شهر جراحی (شهر چمران)، شهرک کوره (شهرک طالقانی)، شهرک زنجیر (شهرک رجایی)، شهرک گاما (شهرک ولیعصر)، شهرک ممکو (شهرک بعثت)، خور الغزاله (شهرک مدنی)، رمیله (شهرک قدس) و شهرک آلبوحردان (شهرک باهنر) تشکیل شده است.

  کشته‌شدگان حوادث ماهشهر به کشتار نیزار محدود نمی‌شود و تعدادقابل توجهی از افراد نیز در منطقه کوره و همچنین خود ماهشهر نیز کشته شدند.